Toptan: Bana göre türban sorunu anayasa ile çözülmez

Toptan: Bana göre türban sorunu anayasa ile çözülmez.8211
  • Giriş : 07.01.2008 / 15:17:00
  • Güncelleme : 07.01.2008 / 15:48:14

Köksal Toptan, "Anayasada 'üniversitelerde türban serbesttir' diye bir hüküm olmaz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Anayasa ile bana göre türban sorunu çözülmez. Anayasada, 'üniversitelerde türban serbesttir' diye bir hüküm olmaz. O zaten Anayasa tekniğine de uymaz" dedi. Toptan, yeni Anayasa'da ana dilde eğitime de karşı çıktı.

CNN TÜRK televizyonunda canlı yayına katılan Köksal toptan, Anayasa tartışmalarını değerlendirdi. Yeni Anayasa yapımı konusunda hemen hemen herkesin hemfikir olduğunu vurgulayan Toptan, belli maddelerin değiştirilmesi ile 1982 Anayasasının ruhunun değiştirilmesinin çok kolay olmadığını ifade etti. Köksal Toptan, Anayasa değişikliğini Meclis'in yapacağını, ancak buna başlayabilmesi için önüne değişiklik teklifinin gelmesi gerektiğini belirterek, böyle bir teklif önlerine geldiği zaman, büyük katılımla konuyu tartışmaya başlayacaklarını kaydetti. Toptan, Türk toplumun kesinlikle yeni bir Anayasa beklentisi içinde olduğunu söyledi.

Yeni Anayasa ile üniversitelerdeki Türban sorunun çözülmesiyle ilgili tartışmaları değerlendiren TBMM Başkanı Köksal toptan, böylesine kapsamlı bir Anayasa çalışmasının türban noktasına indirgenmesinin kendisini rahatsız ettiğini dile getirdi. Toptan, şöyle konuştu: "Anayasa ile türban sorunu çözülür mü? Anayasa ile bana göre türban sorunu çözülmez. Türban sorunu yok mu? Türban sorunu var. Ben, eğitim kurumlarında, özellikle yüksek öğrenimde türbanın yasaklanmasını doğru bulmuyorum. Ama şu anda iç hukukumuzu, hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi boyutu da olan, uluslararası hukuku da ilgilendiren böyle bir iç düzenlememiz de var. Uluslararası boyuta taşan bir iç düzenlenmemiz de var. Ama bunun aşılabileceğini düşünüyorum. Aşılması lazım geldiğini düşünüyorum."

Türbanı bir sosyal sorun olarak gördüğünü vurgulayan Köksal Toptan, türbanın çözülmesi gereken bir sorun olduğunu ancak, kamu alanını düzenleyen devletin, kendi çalışma alanını tanzim ederken bir takım kurallar koyabileceğini söyledi. Toptan, "İşveren olarak koyabilir. Diyebilir ki 'memurlarımı çalışırken, şu kılıf kıyafetle görmek istiyorum'. Buna, kimse bir şey demez. Ama bunu eğitim alanına getirdiğiniz zaman, doğrusu oradaki yasakları doğru bulmuyorum. Anayasa, bir özgürlükçü Anayasa iddiasında. Orada, 'Üniversitelerde türban serbesttir' diye bir hüküm olmaz. O zaten Anayasa tekniğine de uymaz. Ama Anayasanın getireceği, benim söylediğim sonucu doğurabilecek düzenleme yapılabilir mi hukuken? Onu bilmem. O, komisyondaki tartışmalarda ortaya çıkar" şeklinde konuştu.

ANAYASA'DA ANADİLDE EĞİTİM KONUSU

Köksal Toptan, yeni Anayasada anadilde Kürtçe eğitime olanak verilmesiyle ilgili olarak, "Anayasa ile bu tür düzenlemelerin

yapılmasını tehlikeli ve yanlış buluyorum. Esas bizi ayrılığa götürecek olan husus o olur" dedi. Türkiye'nin üniter bir devlet olduğunu vurgulayan Toptan, "Böylesine herkesi kucaklayan bir anlayıştan, ayrılık anlamına gelebilecek, farklılıkları eğitim boyutuna, başka boyutlara taşıyacak bir düzenlemeye Türkiye giderse, bana göre Türkiye için en büyük tehlike olur. O nedenle bu tür tartışmaları, eğitim dili gibi tartışmaları, Anayasa boyutuna indirgememiz lazım" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta kendisine Ağrı'dan mektup gönderen Jiyan Güner isimli öğrenciyi örnek olarak gösteren Köksal toptan, ortak dil sayesinde Jiyan'ın mektubunu okuyabildiğini vurguladı. Jiyan'ı telefonla arayarak konuştuğunu anlatan Toptan, "Jiyan ile ben telefonda konuştum. Jiyan benim hatırımı sordu, ben Jiyan'ın hatırını sordum, ailesini sordum, arkadaşlarını sordum. Şimdi bazı arkadaşların dediği gibi eğitim dili Türkçenin dışına kaydırılırsa, yazma ve konuşma dilini kaybederiz. O zaman ben Jiyan ile konuşamazdım. Jiyan da bana o mektubu yazamazdı" şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious