Toptan: Basının özgür olması kaçınılmaz

Toptan: Basının özgür olması kaçınılmaz.11164
  • Giriş : 03.05.2009 / 13:30:00

''Çok önemli bir hizmeti yerine getiren basının çalışmalarını yürütürken özgür olması kaçınılmazdır."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Toptan, ''Dünya Basın Özgürlüğü Günü'' dolayısıyla yayımladığı mesajda, düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili aracı durumundaki basının demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından olduğunu ifade etti.

Demokratik toplumlarda basının görevinin, kamu yararını ilgilendiren konularda haber ve bilgi vermek, kamuoyu oluşturmak ve toplumu aydınlatmak olduğunu belirten Toptan, şunları kaydetti:

''Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok önemli bir hizmeti yerine getiren basının çalışmalarını yürütürken özgür olması kaçınılmazdır.

Sağlıklı ve köklü demokrasi için halkın ülkede ve dünyada olup bitenlerden zamanında ve doğru bir şekilde haberdar olabilmesi, her türlü fikrin serbestçe ve açıkça tartışılabilmesi gerekmektedir. Her özgürlüğün kullanımında olduğu gibi basın özgürlüğü de sorumluluk bilinciyle hareket edilmesini gerekli kılmaktadır. Basının kamuoyunun sesi olma görevini başarıyla yerine getirebilmesi için meslek etiğini her şeyin üzerinde tutması, doğru, ilkeli ve objektif yayıncılık anlayışından ayrılmaması büyük önem taşımaktadır.

Çoğulcu parlamenter demokrasinin tüm kural ve kurumlarıyla yaşadığı ülkemizde çok sayıda basın organı sayesinde farklı düşünceler kamuoyunda rahatlıkla tartışılabilmekte, eleştiriler dile getirilebilmektedir. Ülkemizde özgür basının varlığı, demokrasimizin ve milletimizin en başta gelen güç kaynaklarındandır. Söz konusu özgürlüğün korunması ve daha da ilerilere taşınması noktasında Türkiye Büyük Millet Meclisimiz her zaman üzerine düşeni yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*