Toptan: Bildiriden şahsen incindim

Toptan: Bildiriden şahsen incindim.13524
  • Giriş : 25.05.2008 / 09:08:00

Yargıtay ve Danıştay Başkanlar Kurulu'nun bildirisi TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı üzdü. Toptan, bildiride yasama organını ilgilendiren ifadelerin olduğunu belirterek, "Bundan incindiğimi söylemek istiyorum.'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toptan, bir süre önce ortaya attığı 'Türkiye'ye 'oh' dedirtecek üçüncü yol formülü'nün Anayasa Mahkemesi'ne baskı olarak değerlendirilmesine de tepki gösterdi. Meclis Başkanı, "Türkiye, makulü bulmaya çalışırken, benim öne sürdüğüm bir düşünce etrafında olumlu bir tartışma yapılırken, çok ağır ifadelerle dolu böyle bir bildirinin ortaya çıkması, şahsen incitici olmuştur. Doğru olmamıştır. Bildirinin diğer bölümlerine bir şey diyemem. Onu hükümet cevapladı. Ama yasama boyutuyla bir Türk vatandaşı olarak ortaya koyduğum fikirlerin böylesine bir tepkiyle, ağır kelimelerle karşılanmasını doğru bulmadım.'' şeklinde konuştu.

Toptan, Fransa'dan dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Toptan, bir gazetecinin, "Yargı ile hükümet arasındaki gerginliğin giderilmesi için Cumhurbaşkanı'nın devreye gireceği söyleniyor." şeklindeki hatırlatması üzerine, "Tamamen Cumhurbaşkanı'nın takdirleridir. Ne yapacağını bekleyip görmek gerekir.'' dedi. Toptan, konumu itibarı ile taraf olmayacağını anlatırken şunları kaydetti: "Ancak, yargı bildirisinde yasama organını ilgilendiren bölüm de var. Ondan incindiğimi ifade etmek istiyorum. Yasama organı, Türkiye'nin en büyük organıdır. Yasama organından çıkan kararların dokunulmaz olması da söz konusu değildir. Yasama organı da yanlış yapabilir. O nedenledir ki, kuvvetler ayrılığı ilkesinin hüküm sürdüğü bütün parlamentolarda anayasal denetim mekanizması vardır. Türkiye'de kökleşmiş bir Anayasa Mahkemesi kurumu vardır. TBMM kararları tartışılırken anayasal denetim süreci dikkate alınmalı."

Terim-vekil kıyaslaması yanlış

Toptan, Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim'in maaşıyla ilgili tartışmaya da temas etti. Polemik, DTP'li vekil Sırrı Sakık'ın "Terim, 130 bin YTL maaş alıyor. Gelir düzeyinin bu kadar düşük olduğu bir ülkede bu para çok değil mi?" sözüyle başlamıştı. Terim'in, "550 vekil var, bir tane Terim var." cevabı Meclis'te tepkiye yol açmıştı. Toptan, bu kıyaslamanın doğru olmadığını vurguladı: "Bir arkadaşımız milletvekili maaşlarının azlığından yakınmak adına konuştu ama doğru yapmadı. Hiç kuşku yok ki, Fatih Terim tektir. Ama her milletvekilimiz de tektir. Böyle bir yarışa gerek yok. Terim'in genelleme yapmasını da doğru bulmam. Yapmadığını umuyorum. Terim, çok büyük bir değerse milletvekilleri de Türk milletinin değerleridir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious