Toptan: Biz AB'ye, AB bize muhtaç

Toptan: Biz AB'ye, AB bize muhtaç.10325
  • Giriş : 07.11.2008 / 08:24:00

Avusturya’da dört günlük ziyarette bulunan TBMM Başkanı Köksal Toptan dışişleri kurul üyeleri ile parlamento’da buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüsmeye 3. Meclis başkanı Martin Graf, SPÖ'den Josef Cap, Gerald Grosz (BZÖ) ve Ulrike Lunacek (Yesiller) ile Efgani Dönmez (Yeşiller) katıldılar.

Josef Cap Türkiye'nin AB'ye yaklaşma sürecinden bahsetti ve AB'yi Türkiye'nin jeopolitik ve güven politikası yönünden büyük sorunlar beklediğini belirtti. Ayrıca Cap, AB son yıllarda çok hızlı büyüdü ve şu an imkanlarının sınırlarına dayandığını söyledi.

Köksal Toptan AKP milletvekillerinden ve muhalefetten oluşan büyük bir delege ile toplantşya katıldı. Ülkesinin jeopolitik konumundan büyük bir avantaj sağladığı görüşünü dile getirdi.

Toptan, Türkiye Avrupa Birliğini katılmadığı takdirde bundan dolayı çıkan tüm sorunlar ile AB'nin karşı karşıya kalacağını anlattı. Daha şimdiden Türkiye'nin silah, esrar ve insan kaçakçılığına karşı mücadelede büyük rol oynadığını vurguladı. Orta Doğu'da radikal akımlara karşı çalışmalarda bulunmak Türkiye için önemli bir istek olduğunuda belirtti. Ayrıca enerji konusunda Türkiye'nin kilit noktada bulunduğunu hatırlattı.

Toptan,Tabi ki Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı var, ama AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı vardır diye düsünüyorum.

Gerald Grosz, AB'nin gidişatını, özellikle Lisbon antlaşmasının başarısızlıkla sonuçlandırmasından sonra endişe ile gözlemlediklerini belirtti. Başka ülkelerin katılımından önce AB'nin kendi demokratik eksikliklerini gidermesi gerektiğini söyledi.

Ulrike Lunacek'e göre Türkiye'nin AB'ye üye olmasından yana olan tek parti olduklarını belirtti. Türkiye'nin kadin haklari, kürt meselesi ve medya konusunda ki çabalarını takdir ettiklerini anlattı. Ancak daha çok şeyler yapılması gerektiğini düşündüklerini söyledi. Lunacek,. Türkiye henüz AB üyeliğine hazır değil. Özellikle 301. Madde hakkında, Hrant Dink cinayeti ve Ermenistan ilişkileri hakkında sorular sordu.

PUSULAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*