Toptan CHP'ye Anayasa'yı hatırlattı

Toptan CHP'ye Anayasa'yı hatırlattı.11164
  • Giriş : 05.02.2009 / 15:15:00

CHP Ergenekon soruşturmasıyla ilgili meclis araştırma komisyonu kurulmasını istemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP'nin Ergenekon soruşturmasıyla ilgili meclis araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesinin reddi konusunda konuştu.

Toptan, ''Görülmekte olan bir davayla ilgili yargı yetkisinin incelenmesine yönelik bir araştırmaya, Anayasa izin vermez'' dedi.

Uşak Üniversitesi Fahri Doktora ve Akademik Yükselme törenine katılan Toptan, Uşak Valiliği'ni ziyaret etti.

Köksal Toptan, Valilikte, CHP'nin, ''Ergenekon'' soruşturmasıyla ilgili meclis araştırma komisyonunun kurulmasına yönelik talebinin reddedilmesi konusunda yöneltilen soruları yanıtladı.

Toptan, şunları söyledi:

''Anayasa'nın 138. maddesi, görüşülmekte olan bir davanın yargı yetkisinin incelenmesine yönelik araştırma yapılmasına izin vermez. CHP'li arkadaşların verdiği önerge, iki başlık altında toplanıyordu. Birincisi, Ergenekon soruşturmasıyla ilgili bulunan bombaların incelenmesine yönelik araştırma komisyonu kurulması, diğeri ise görülmekte olan davadaki yargı yetkisine yönelik araştırma yapılmasıydı. TBMM, görülmekte olan davalarla ilgili araştırma yapma yetkisine sahiptir. Ancak yargı yetkisinin incelenmesine yönelik bir araştırma yapmaya, Anayasa'nın 138. maddesi izin vermez. Eğer bu konuyu düzeltip bize yeniden önerge verirlerse bunu değerlendiririz.''

Uşak Valisi Kayhan Kavas, ziyarette, TBMM Başkanı Toptan'a, Uşak Arkeoloji Müzesi'nde sergilenen, ancak sahtesiyle değiştirildiği iddiaları ortaya atılan Karun Hazinesi'nin en değerli parçası Kanatlı Deniz Atı Broşu'nun imitasyonu ile Uşak'ı anlatan belgesel film hediye etti.

Toptan, daha sonra Uşak Belediyesini de ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*