Toptan: Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmemiz hayal değil

Toptan: Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmemiz hayal değil.21878
  • Giriş : 26.01.2008 / 16:59:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ekonomide bu başarıya imza atan Türk insanının Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi haline gelmesinin hayal olmadığını söyledi. Toptan, "Bunun için inanç sahibi olalım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toptan, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TUGİK) 2. Olağanüstü Kongresi'ne katıldı. Toptan, Türkiye'nin krizlerden istikrara geçmenin, istikrarlı dönemde ekonomik ve sosyal alanda çok önemli başarılara imza atmanın önemli bir örneğini dünyaya gösterdiğini söyledi. İstikrarsız dönemlerde en büyük bozulmanın ekonomide ve sosyal alanda olduğunu yaşarak görüldüğüne işaret eden Toptan, dünyayı etkisi altına alan krizin ABD'de de bitmeyeceğini belirtti. Toptan, ABD'de yaşanan krizin Avrupa etkilemesi ve Avrupa'dan da bize yansıyacağını söyledi. Toptan, burada istikrar ortamından yararlanmak suretiyle krizin etkilerini en az şekilde Türkiye'ye yansıtmak için hükümet olarak ve özel sektör olarak gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Pek çok ekonomistin kriz dönemlerinin ekonomisi dinamik ve gelişmekte olan ülkeler için yeni fırsatlar ortaya çıkabileceği yönünde görüşlerinin bulunduğuna dikkat çeken Toptan, "İşte biz bunu yakalamalıyız. Bunun için gerekli alt yapının olduğunu biliyoruz. Siyasi alt yapının olduğunu biliyoruz. İstikrar alt yapısının olduğunu biliyoruz." dedi.

Toptan, geçen dönemde ekonomide kazanılan başarılar üzerine yeni bir Türkiye inşa etmek ve daha ileri adımların atılmasının gerekli olduğunu belirtti. Türk işadamlarının dünyanın her tarafına yatırım yaptığını, dünyanın her tarafından Türkiye'ye yatırım yapıldığını anlatan Toptan, "İstikrarlı bir ülke olmasak bunları yapmamız mümkün değil" dedi.

Bardağın dolu tarafına bakıldığında gelecek açısından önemli vizyonumuzun olduğunu kaydeden Toptan, Dünyanın en büyük 17., Avrupa'nın en 6. büyük ekonomisine sahip olduğumuzu söyledi. Toptan, ekonomide bu başarıya imza atan Türk insanının Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi haline gelmesinin hayal olmadığını kaydederek, "Bunun için inanç sahibi olalım. Birbirimize hoşgörüyle bakalım."diye konuştu. Birbirimiz arasında güven duygusunun zedelenmemesinin önemine işaret eden Toptan, ekonomisi gelişmekte olan ülkelerde tartışmaların hoşgörü zemininde tutulması durumunda bundan faydalı çıkılacağını vurguladı.

Meclis'teki çalışmalarını hoşgörülü bir anlayış içerisinde sürdürdüklerini vurgulayan Toptan, parlamentonun çok yüksek bir temsil oranına sahip olduğunu ve 22 Temmuz seçimlerinde çok yüksek bir temsil oranıyla içerisinde 7 partiyi barındırdığını anlattı. Bu partilerin dördünün Meclis'te grubunun bulunduğunu, şu ana kadar sorunları büyük bir uzlaşı içinde çözmeye çalıştığını belirtti.

Önemli gelişmelere imza attıklarını anlatan Toptan, yasa yapımına sivil toplumu katma gayretlerinde sona geldiklerini anlattı. Toptan, kendisi tarafından sivil toplumun görüşlerini almak için iç tüzük değişikliği teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduğunu belirtti. Toptan, teklifin önümüzdeki hafta Anayasa Komisyonu'nda görüşüleceğini ve dört partinin mutabakatı ile hazırlanmış teklifinde Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle yasa yapımına sivil toplumun katılmasının sağlanacağını anlattı.

İkinci bir önemli değişikliğin ise TBMM'nin denetim göreviyle ilgili olduğunu söyleyen Toptan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu bünyesinde Bütçe ve Kesin Hesap Komisyonlarının kurulacağını belirtti. Toptan, ayrıca bütçe görüşmelerinde bakanlıkların bütçelerinin ilgili komisyonda görüşüldükten sonra Plan ve Bütçe Komisyonu'na geleceğini kaydetti.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious