Toptan: Ergenekon konusu açılmadı bile

Toptan: Ergenekon konusu açılmadı bile.14792
  • Giriş : 23.01.2009 / 12:40:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Cumhurbaşkanı Gül'ün yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarıyla bir araya geldiği yemekte, Ergenekon ile ilgili tek kelimenin konuşulmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasama, yürütme ve yargı organlarının başkanlarıyla bir araya geldiği yemekte, Ergenekon ile ilgili tek kelimenin konuşulmadığını belirterek, ''Spesifik olarak Ergenekon davası konuşulmuş değil, konuyu kimse açmadı bile. Genel bir takım ilkeler üzerinde konuşuldu'' dedi.

Toptan, TBMM'de kurulan kamera güvenlik sisteminin açılış töreninin ardından, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün verdiği yemekte konuşulan konulara ilişkin kendisinin açıklamalarına yönelik bugün gazetelerde çıkan haberlerin doğru olduğunu belirten Toptan, ''Sizin verdiğiniz haberler doğru ancak mutfak dediğiniz, merkezden konulan başlıklar, fevkalade yanlış, doğru değil ve yanıltıcı. Benim Sayın Cumhurbaşkanı'nı yalanladığım şeklinde verilen haberin, uzaktan yakından alakası yok'' diye konuştu.

Toptan, Ergenekon ile ilgili tek kelimenin konuşulmadığını belirterek, yemeğe katılanların büyük çoğunluğunun hukukçu olduğunu, konuşulmayacağını da bildiklerini söyledi.

Kamuoyunda sıkça dile getirilen ve açıklamada da vurgulanan, usulle ilgili konulara özen gösterilmesinin konuşulduğunu belirten Toptan, ''Benim de söylediğim o. Bu şekilde düzeltirseniz, sevinirim'' dedi.

-''GENEL İLKELER ÜZERİNDE KONUŞULDU''-

Bir gazetecinin, ''Hangi konuda usulle ilgili konulara özen gösterilmesi gerekiyor?'' sorusunu Toptan, ''Usul hukukuyla ilgili konular. Her gün, gazetelerde, televizyonlarda lehte, aleyhte konuşulan hususlar. O konular konuşuldu. Yoksa spesifik olarak Ergenekon davası konuşulmuş değil, konuyu kimse açmadı bile orada. Genel bir takım ilkeler üzerinde konuşuldu'' diye yanıtladı.

Toptan, ''Soruşturma sürecinde, usulen gözaltı değil de davetiye şeklinin gündeme gelmesi gibi mi?'' diye soran gazeteciye ise ''Hayır gelmedi. Genel olarak bir takım ilkeler, o ilkeler ne? Bizim ceza usulü yasamıza göre, soruşturmanın yürütülmesiyle ilgili bir takım konular var. Bu Ergenekon davasındaki soruşturma değil. Genel olarak bu konular üzerinde duruldu. Bu konuya özen gösterilmesi şeklinde vurgu yapıldı. Açıklamada da o var'' karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*