Toptan: Gül'ün görev süresi 5 yıl

Toptan: Gül'ün görev süresi 5 yıl .10382
  • Giriş : 24.10.2007 / 14:36:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:50:47

Toptan, Gül’ün görev süresinin 5, TBMM’nin görev süresinin 4 yıla indiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Toptan, referandumda kabul edilen Anayasa Değişikliği uyarınca Gül'ün görev süresinin 5 yıla, TBMM'nin görev süresinin de 4 yıla indiğini söyledi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, referandum sonunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresine ilişkin tartışmalara karşı, “bir hukukçu olarak kişisel görüşünü” açıkladı. Parlamento muhabirleriyle kahvaltıda biraraya gelen Toptan, Anayasa Değişikliği nedeniyle Gül'ün istifa etmesi gerektiği iddialarının hukuki dayanağı olmadığını savundu; bu kabul edilirse milletvekillerinin de istifası gerekeceğini kaydetti.
Toptan, 21 Ekimde referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğine göre, mevcut milletvekillerinin görev süresinin 4, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresinin de 5 yıla indiğini açıkladı; Gül'ün aday olması halinde ikinci 5 yıl için seçilebileceğini söyledi.

MUMCU VE AKŞENER HARİKA
Toptan, “Meclisi yöneten kadın TBMM Başkanvekilleri Güldal Mumcu ve Meral Akşener'i nasıl bulduğunun” sorulması üzerine de şu karşılığı verdi:

“Harika. İkisi de harika. İkisini de aradım, çok tebrik ettim, doğrusunu isterseniz gurur duydum. Türk kadınının her şeyi çok iyi yapabileceğini, çok iyinin ötesinde mükemmel yapabileceğini hem geçen hafta hem de bu hafta her ikisi de gösterdiler.”

MAGAZİN HABERLERİ İSTİYORLAR
Köksal Toptan, siyasetçi-gazeteci ilişkisinin önemine de işaret ederek, “Ankara'nın havasını bilmeyen gazete ve televizyonların İstanbul'daki merkezleri, muhabirlerinden magazin haberleri istiyor. Çok ciddi komisyon haberleri yerine, 'Bugün lokantada kuru fasulye iyi pişmedi' haberini daha çok tercih ediyor” diye konuştu.

Toptan, gazetecilerle ağabey-kardeş ilişkisi içerisinde çalışmak istediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious