Toptan: Laiklik değişmez ilkelerdendir

Toptan: Laiklik değişmez ilkelerdendir.21878
  • Giriş : 05.02.2008 / 11:31:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Laiklik, Anayasamızın değiştirilemeyecek ilkelerindendir. Türkiye, laikliği geliştirerek çağdaş uygarlık yolundaki yürüyüşüne devam edecektir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toptan, laiklik ilkesine Anayasada yer verilişinin 71. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Toptan, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin temel değerlerinden laiklik ilkesinin Anayasaya girişinin 71. yıldönümünü sevinç ve gururla kutladıklarını bildirdi.

Tarihin en büyük dönüşümlerinden birini oluşturan Cumhuriyetin ilanının, özgürlük, demokrasi ve çağdaşlık gibi kavramlarla ülke insanına yeni bir dönemin kapılarını açtığını vurgulayan Toptan, bu sayede Türk milletinin demokrasi, laiklik, hukuk devleti, temel hak ve özgürlükler gibi evrensel değerlerle tanıştığını kaydetti.

Köksal Toptan, mesajında şunlara yer verdi:

''Demokrasisini, insan hakları standardını ve hukuk kültürünü geliştirme ve modern dünyanın kazanımlarını elde etme amacında olan Cumhuriyetimiz, bu nedenle laikliği temel ilke olarak benimsemiştir. Ülkemiz, bu temel ilkeler ışığında bugün önemli noktalara gelmiştir.

Cumhuriyetimiz, laiklik sayesinde demokrasi kültürünü olgunlaştırarak geliştirmiştir. Saygı ve hoşgörünün en büyük teminatı olan laiklik, bütün toplum kesimlerinin de bir arada yaşayabilmesinin güvencesidir.

Yine laiklik, din ve inanç özgürlüğünün de sigortasıdır. Bu sayede çeşitli inanç biçimleri bir arada ve barış içerisinde yaşayabilmektedir. Bu özgürlük ve saygı ortamını koruyup geliştirmek hepimizin sorumluluğudur.

Laiklik, Anayasamızın değiştirilemeyecek ilkelerindendir. Türkiye, laikliği geliştirerek çağdaş uygarlık yolundaki yürüyüşüne devam edecektir.

Bu duygularla laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına girişinin 71. yıldönümünü, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmış bir Türkiye amacının gerçekleşeceğine olan inancımla kutluyor, tüm vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious