Toptan rehin askerler için DTP'lilerden yardım istiyor

Toptan rehin askerler için DTP'lilerden yardım istiyor.12015
  • Giriş : 26.10.2007 / 15:04:00
  • Güncelleme : 26.10.2007 / 15:04:02

Köksal Toptan, PKK tarafından rehin tutulan askerlerden birinin babasının kendisine geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, DTP milletvekillerinin terörü lanetlemelerine rağmen, terör örgütüyle ilgili net beyanları olmadığını söyledi. Toptan, tüm milletvekillerinin Meclis’te yaptıkları yemine sahip çıkmaları gerektiğini bildirdi.

NTV’nin canlı yayınları sorularını yanıtlayan Toptan, “DTP’nin terörle arasında özellikle terör örgütüyle arasına yeterince mesafe koymadığına ait eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karşılık, “Bu eleştirileri bu arkadaşlarımız kendileri de duyuyorlar. Bizim ağzımızdan duyuyorlar. Üzülerek ifade etmek gerekir ki, terörü lanetlediklerine, tepki gösterdiklerine dair açıklamaları var arkadaşlarımızın ama terör örgütüyle ilgili çok net beyanı şu ana kadar koyabilmiş değiller” dedi.

-“REHİN ASKERİN BABASI BANA GELDİ"

Toptan, dün yine bir DTP milletvekiliyle görüştüğünü söyledi. Toptan, terör örgütü tarafından rehin tutulan askerlerden birinin babasının kendisine geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Bunları bu arkadaşlarımıza aktarıyoruz. Onlar ne yapabilir elbette ben onu bilemem. Ama bu masum insanları orada tutan insanlara Türkiye’de söyleyebilecek bir şeyi olan varsa, bugün söyleyecek. Elbette biz onların işine karışmayız ama bu parlamento altındaki bütün milletvekillerinin bizim burada tarih ve millet önünde ettiğimiz yemine sadık kalmaları beklenir. Neydi o? Cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkmak, onları korumak, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne bağlı kalmak. Bunun gereğini yerine getirme konusunda herkes kendini sorumlu hissetmelidir. Bunu ben sadece DTP’li arkadaşlar için söylemiyorum. Herkes için söylüyorum” dedi.

-“TARİHİ FIRSAT”

Toptan, terörle mücadele içindeki herkesin, gücü neye yetiyorsa onu yapması gerektiğini söyledi. Toptan, “Kim ben bir şey yapabilirim, ben laf anlatabilirim diyorsa, onu bugün yapmak durumundadır. Bu açıdan bakıldığında herkesin önüne tarihi bir fırsat çıkmıştır. Bu yapıldığı takdirde, burada birtakım insanların kafasındaki tereddütler ortadan kalkar” dedi.

-DANIŞTAY’A TEPKİ

Toptan, Danıştay’ın Hükümet’in talebi üzerine RTÜK’ün yayın yasağını kaldırmasına ilişkin bir soru üzerine, Danıştay’ın kararına tepki göstererek bunun beklenen bir karar olmadığını söyledi. Toptan, bu konuda şu görüşleri dile getirdi:

“Danıştay’ın kararını eleştirmek istemem, yargı kararıdır herkesin saygı duyması gerekir. Ama şu beklenirdi. Hükümet kendine özgü birtakım gerekçelerle RTÜK’e başvurdu RTÜK de bu gerekçeleri haklı görerek böyle bir yayın yasağı getirdi. Burada muhtemeldir ki, devletin güvenliğiyle ilgili tereddütler ortaya çıktı ki böyle bir yola sapıldı. Çünkü bu kolaylıkla çok sık gördüğümüz bir uygulama değil. Danıştay’dan beklenirdi ki, Hükümet’ten ya da RTÜK’ten bir savunma istesin. Bazı şeylerin yazıya dökülmesi sorun olabiliyor.

Bir yetkili çağırılıp bu konudaki gerekçeler dinlenebilirdi. Terörü çok yakından tanıyan bir organ Danıştay. Danıştay’ın biraz daha dikkatli hareket etmesi gerekirdi diye düşünmekteyim. Eleştirme amacıyla söylemiyorum ama beklenen bir karar değildi.”

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious