Toptan: Siyasi çalkantıları aşacağız

Toptan: Siyasi çalkantıları aşacağız.13524
  • Giriş : 25.06.2008 / 21:48:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Şu anda var gibi gözüken ama derinliği olmadığını bildiğim siyasi çalkantıları çok kısa zamanda aşacağımıza inanıyorum'' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toptan, resmi ziyaret için geldiği Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, Türkiye-Ukrayna İşadamları Derneği'nin kendisinin onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Köksal Toptan burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bundan 40 yıl önce yurtdışına işçi göndermeye çalışan bir ülke olduğunu hatırlatarak, o yıllarda ağırlıklı olarak Almanya'ya gidecek işçilerin orada en ağır işleri yaparak elde edeceği dövizle ülkeyi kalkındırmaya çalışan bir ülke konumundan bugün yurtdışına işveren, yatırımcı gönderen bir duruma geldiğini söyledi.

Toptan, TBMM'nin, Türkiye'nin temel sorunlarını, ülkenin modernleşme projelerini gündem olarak ortaya koymak suretiyle iktidarı ve muhalefetiyle yoluna devam ettiğini söyledi.

TBMM Başkanı, "Zaman zaman siyasetin yapısında olan tartışmalar ülkenin gündemine geliyor, ama çok süratle kalkınan, kısa sürede gayrisafi milli hasılasını 650 milyar dolara, dış ticaret hacmini 300 milyar dolar ve fert başına milli gelirini 9 bin dolara yaklaştıran Türkiye'de bu tür siyasi çalkantıların olmasını siyasetimizin yapısına bağlamak gerekir" diye konuştu.

Toptan, "Geriye dönüp baktığımızda Cumhuriyetimizin bundan daha büyük problemleri, krizleri çok başarılı bir şekilde aştığını görüyoruz. Şu anda da var gibi gözüken ama derinliği olmadığını bildiğim siyasi çalkantıları çok kısa zamanda aşacağımızı ve çok süratli kalkınma hızını yeniden yakalamak suretiyle ülkeyi Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkaracağımıza inanıyorum" ifadresini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious