Toptan: Tabiatı korumak zorundayız

Toptan: Tabiatı korumak zorundayız.13524
  • Giriş : 05.06.2008 / 12:00:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak ve tabiatı korumak zorunda olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toptan, Dünya Çevre Günü'nü yayımladığı bir mesajla kutladı.

Geride kalan yüzyılda hızlı nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşmenin çevre sorunlarını beraberinde getirdiğini ifade eden Toptan, bu sorunların bütün insanlığı tehdit eden üzücü boyutlara ulaştığını bildirdi.

Köksal Toptan, çevreye gereken önemin verilmemesi sonucunda hayat kaynakları olan hava, su ve toprağın bilinçsizce tüketilerek doğal dengenin bozulduğunu, bu durumun da küresel ısınmayı beraberinde getirdiğini belirtti.

TBMM Başkanı Toptan, mesajında şunları kaydetti:

''Sorunun temeline baktığımızda problemin büyük oranda insan kaynaklı olduğunu görüyoruz. Yani, maalesef insanoğlu kendisine zarar vermekle kalmıyor, başka canlıların yaşam alanlarını da tehdit edebiliyor. Dünyayı, yakalandığı bu hastalıktan kurtarma konusunda görev de yine insanlığa düşmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarından eğitim kurumlarına, özel sektörden sivil toplum örgütlerine, medyadan tek tek bireylere kadar herkese, çevre bilincinin oluşturulması ve doğanın korunması konularında büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için küresel boyutta yaşanan çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, tabiatı korumak zorundayız.

İnsanlığın bu ortak meselesi için hep birlikte çaba sarf etmeli, uluslararası işbirliğini güçlendirmeliyiz. Çevre sorunlarının çözümü için bütün ülkelerin ve tek tek bireylerin daha etkin bir çalışma içine girmeleri dileğiyle, bütün vatandaşlarımın Dünya Çevre Günü'nü kutluyorum.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious