Toptan: "TBMM'deki olayları onaylamıyorum"

Toptan:
  • Giriş : 18.04.2008 / 16:28:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 16:24:31

TBMM Başkanı Köksal Toptan, 23 Nisan resepsiyonu ile ilgili olarak ''Herkesin davetimize icabet etmesini gönülden istiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toptan, Bilkent Üniversitesi'nde düzenlenen ''3. Genç Akademi Toplantısı''na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toptan, TBMM Genel Kurulu'nda Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'e yönelik ''şiddet eylemlerini nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine, ''sadece Türkiye'de değil, başka ülkelerdeki parlamentolarda da zaman zaman tartışmalar yaşandığını'' ifade etti.

Bu tür tartışmaları olağan karşılamak gerektiğini belirten Toptan, şunları söyledi:

''Bunun fiili hale dönüşmesini onaylamak, insanın içine sindirmesi mümkün değil. Kürsüde konuşan arkadaşın sözleri güzel değildi, şık değildi. Ancak şık olmayan sözlere karşın ondan daha kötü bir karşılık vermek ve fiili harekette bulunmak milletvekillerimize yakışan bir hareket değil. Kesinlikle onaylamıyorum.''

Köksal Toptan, bir gazetecinin ''23 Nisan resepsiyonunu askerlerin bu yıl da boykot edeceği haberleri var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna karşılık Toptan, ''Boykot sözcüğü askerlere yakışmaz. Boykot etmezler'' dedi.

''Askerin bir takım hassasiyetleri olduğunu ve bunları bildiğini'' anlatan Toptan, ''Biz kendilerine, herkese davetiye gönderdik. Herkesin davetimize icabet etmesini gönülden istiyoruz. Bakalım, kim gelir. Hep beraber göreceğiz'' diye konuştu.

TBMM Başkanı Toptan, Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesi ile ilgili değişiklik teklifinin Meclis'teki seyrinin nasıl olacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, uzun zamandır gündemde olan bu konunun TBMM aşamasında da tartışılmasının doğal olduğunu ifade etti. Toptan, ''Türkiye tartışabildiğine göre, TBMM en doğru kararı verecektir. Güvenmek gerekir'' dedi.

Toptan, izin müessesesinin ''kovuşturma'' ya da ''soruşturma'' aşamasında kullanılması ile ilgili farkın hatırlatılması üzerine, ''kovuşturma'' ya da ''soruşturma'' aşamasında izin verilmesinin önemli bir fark olduğunu söyledi. Değişiklik teklifini görüşecek komisyonun bu işlerin uzmanı olarak bir değerlendirme yapacağını belirten Toptan, ''Eksiklik, tamamlanacak bir taraf varsa Genel Kurul'da düzeltilir. Hiç endişe edilmesin'' dedi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious