Toptan: Türk Milleti birlikteliği vurgular

Toptan: Türk Milleti birlikteliği vurgular.10650
  • Giriş : 24.04.2009 / 06:00:00
  • Güncelleme : 23.04.2009 / 23:31:31

''Aziz Atatürk'ün 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' ilkesi, böylelikle hayat bulmuştur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Köksal Toptan'ın başkanlığında özel gündemle toplandı. Toplantı İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Toptan, birleşimi açtıktan sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü takdim etti ve hayatını kaybeden milletvekillerine başsağlığı diledi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun yokluğundan duyduğu derin üzüntüyü ifade eden Toptan, ''Mücadelelerle geçen ömrünü milletimize ve ülkemize harcayan merhum Yazıcıoğlu, siyasi hayatı boyunca demokrasimize önemli katkılarda bulunmuştur'' diye konuştu.

23 Nisan 1920'nin; Meclisin, milletin kaderine el koyduğu tarih olduğunu vurgulayan Toptan, bugünün, Türk milletinin tarih yolcuğunda bir dönem noktası, yeni bir başlangıcın, yeniden dirilişin ifadesi olduğunu belirtti.

İlk Meclis ve onun dayandığı milli iradenin, bütün varlığın çıkış noktası ve yaşam kaynağı olduğunu anlatan Toptan, şunları söyledi:

''Aziz Atatürk'ün 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' ilkesi, böylelikle hayat bulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'ni de kuran, devrimleri de hayata geçiren bu Meclistir. Gazi Meclis, savaş yönetmenin dışında dünyanın yeniden şekillendiği bir dönemde demokrasiyi yeşertmiş, Cumhuriyeti kurmuştur. Bir çağdaşlaşma projesi olan Cumhuriyetimiz, milli egemenlik ilkesinin doğal bir sonucu olduğu kadar, başarının da asıl nedenidir. Yüce Meclisimiz, 89 yıl önce olduğu gibi bugün de demokrasimizin kalbi, milletimizin ümit kaynağıdır. Cumhuriyetimizin, demokrasimizin, devletimizin ve millet olarak geleceğimizin en büyük güvencesidir.

Yüce Meclisimiz, kurucu iradeden aldığı güçle bugün de aynı sorumluluk içerisinde, aynı coşku ve kararlıkla yoluna devam etmektedir.

Yüksek temsil oranıyla ve bu kadar çeşitli yapısıyla Meclisimizin çözemeyeceği sorun, aşamayacağı engel yoktur. Çünkü, gücünü bağımsızlığı için eşsiz mücadele vermiş olan yüce Türk milletinden almaktadır. Her şartta ve her dönemde devletin bölünmez bütünlüğü, milletin huzuru, güvenliği ve kalkınması için iktidar ve muhalefetiyle büyük sorumluluk ve dikkat gösteren Meclisimizi, bu kararlılığını, kimse kuşku duymasın ki bundan sonra da gösterecektir.''

-BÖLGESEL KONUM-

Toptan, Türkiye'nin sahip olduğu genç ve eğitimli insan gücü, girişimcileri, köklü kurumları, sivil toplum örgütleri ve her alandaki zengin potansiyelinin, bu çabaları hayata geçirmelerinde kendilerine eşsiz bir güç verdiğini anlatarak, güvenilir enerji yolu olması özelliği başta olmak üzere her alandaki avantaj ve stratejik öneminin de Türkiye'yi başka ülkelere göre farklı ve güçlü kıldığını söyledi.

''Bu coğrafya bizden sorulur demem ama Ortadoğu'da, Kafkaslar'da, Balkanlar'da bizimle yapılacak işbirliğinin, sağlam ve kalıcı olduğunu da herkes bilmek durumundadır'' diyen Toptan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Halk iradesinin kullanıldığı bu çatı, toplumsal beklentilere cevap veren, sorunlara çözüm üreten ve ülkemizin önünü açan en yüce kurumdur. İhtiyacımız olan temel düzenlemelerin uzlaşma ortamı içinde hep beraber hayata geçirilebilmesi için gerekli zeminlerin oluşturulması, iktidarıyla muhalefetiyle hepimizin ortak sorumluluğudur.

Uzlaşma, işbirliği ve diyalog zemininde gerçekleştirilecek ortak çalışmalar, hem Meclisimize hem de siyaset kurumuna duyulan güveni artıracak ve ülkemizi daha ilerilere taşıyacaktır.''

TÜRK MİLLETİ KAVRAMI, ETNİK BİR AYRIŞMAYI DEĞİL, BİRLİKTELİĞİ VURGULAMAKTADIR''

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Cumhuriyetimizi kuran ve bizlere emanet eden Büyük Önderin, (Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına 'Türk Milleti' denir) ifadesiyle dile getirdiği Türk Milleti kavramı, etnik bir ayrışmayı değil, birlikteliği vurgulamaktadır'' dedi.

Toptan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM'nin açılışının 89. yıldönümü dolayısıyla özel gündemle toplanan Genel Kurulda yaptığı konuşmada, gündemdeki Anayasa Değişikliği konusuna değindi. Toptan, ''Hazırlandığı dönemin izlerini taşıyan günümüz Anayasası, ulusumuzun ulaştığı demokratik düzeye cevap verme konusunda yetersiz kaldığı yolunda çok geniş bir mutabakatın olduğunu görüyoruz. Bugüne kadar çok önemli anayasa değişikliklerini ve yasa düzenlemeleri yapan Meclisimizin bundan sonra da katılımcı ve uzlaşmacı bir anlayışla önemli adımlar atacağına inanıyorum'' diye konuştu.

''Özgürlük ve demokrasisi güçlenmiş, ekonomisi gelişmiş, vatandaşlarının yüzü gülen, huzur ve barışın hakim olduğu bir Türkiye için'' ortak çaba gösterdiklerini belirten Toptan, TBMM'nin katkılarıyla imkansızlıklar içerisinde bağımsızlık mücadelesi veren bir durumdan, dünyanın öncü ve önder bir ülkesi konumuna gelinmesinin onur ve gururunun hep birlikte yaşandığını söyledi.

-''TÜRK MİLLETİ'' KAVRAMI...-

Atatürk'ün ''Türk Milleti'' tanımına değinen Toptan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Cumhuriyetimizi kuran ve bizlere emanet eden Büyük Önderin, (Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına 'Türk Milleti' denir) ifadesiyle dile getirdiği Türk Milleti kavramı, etnik bir ayrışmayı değil, birlikteliği vurgulamaktadır. Tarih boyunca bu topraklarda bir arada yaşayan, tüm unsurları içine alan ve buluşturan ortak bir ruhla özgürlük mücadelesi verilmiştir. Toplumumuzun tüm kesimlerinin birbirleriyle iletişimini, duygu ve düşüncelerini aktarmasını sağlayan dilimiz de sahip olduğumuz bu ortak zeminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Sahip olduğumuz müşterek değerlerin etnik bir anlayışla bozulmaya çalışılması, ülkemize ve tarih boyunca bir arada barış ve huzur içerisinde yaşamış akrabalık bağları kurmuş milletimize yapılacak en büyük kötülüktür. Tüm farklılıklarımızı ayrışma değil, zenginlik olarak görmeliyiz.''
Ortak değerlerin başında, çağın yükselen değeri olan demokrasinin geldiğini vurgulayan Toptan, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye'nin, aradan geçen 89 yılda bölgesine ve tüm dünyaya örnek bir ülke haline geldiğini kaydetti.

Gelişen ve güçlenmekte olan demokrasisiyle Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üye olma yolunda kararlılıkla ilerlediğine dikkati çeken Toptan, ''Çağdaş dünyanın saygın bir üyesi ve aktörü olan Türkiye, bugün küresel ve bölgesel boyutta barış ve istikrara katkıda bulunan, çok yönlü bir dış politika izleyen, geniş bir coğrafyada etkinlik gösteren ve dostluğu aranan bir ülkedir'' dedi.

-ÇOCUKLARIN SUÇA İTİLMESİ SORUNU-

Ulu Önder Atatürk tarafından, Meclisin açıldığı günün çocuklara bayram olarak armağan edildiğini anımsatan Toptan, 23 Nisan'ın, her ülkeden gelen çocukların sevgi ve dostluk duygularıyla kaynaştığı evrensel bir bayram haline geldiğini söyledi.

Toptan, ''Büyük Atatürk, yokluklar içerisinde var edilen Meclisi ve genç Türkiye Cumhuriyetini hepimizin umutları, yarınları olan çocuklarımıza armağan etmiştir. Cumhuriyetin onların omuzlarında yükseleceği inancını birçok kez vurgulamıştır. Meclisimiz, hepinizin katkısıyla çocukların sorunlarının çözümü, her türlü şiddet ve baskıdan uzak bir ortamda çok daha iyi koşullarda eğitimli birey olarak yetiştirilmeleri için çaba harcamaktadır'' diye konuştu.

TBMM'de, çocuk haklarının geliştirilmesi yönünde yaptığı çalışmaları kurumsal hale getirmek için Çocuk Haklarını İzleme Komitesi oluşturduğunu bildiren Toptan, ''Toplumumuzun kanayan yarası olan suça itilen çocuklarla ilgili devlet ve millet olarak elbirliğiyle gayret etmemiz çok büyük önem taşımaktadır. Ülkemizin geleceği olan çocukların hayatlarının en güzel dönemlerinde suça itilmesi, toplumsal vicdanı yaralayan ve hepimizin çözmesi gereken ortak bir sorundur. Toplumsal barışı ve huzurumuzu zedeleyen bu önemli sorunun çözümü konusunda başta ailelere, eğitim kurumlarına ve yöneticilerine önemli görevler düşmektedir'' diye konuştu.

Köksal Toptan, milli birliğimizi kazandıran ve bağımsız bir vatan bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Gazi Meclisin kahraman üyelerini, milletin huzuru, güveni ve vatanın bölünmez bütünlüğü için hayatlarını feda eden şehitleri, rahmet, minnet ve saygıyla andığını söyledi.

Toptan, milletin, milletvekillerin ve çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*