Toptan: Türkiye kan akmasına karşı

Toptan: Türkiye kan akmasına karşı.10325
  • Giriş : 15.02.2009 / 15:30:00

Toptan, Gazze ile ilgili gelişmeler hakkında, Türkiye'nin bölgede kan akmasını istemediğini belirterek, "Türkiye olarak tepkimiz bu insanlık dramına kayıtsız kalınmasıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Toptan, beraberinde bir parlamento heyetiyle Suriye'nin başkenti Şam'a geldi. Toptan'ı Şam Uluslararası Havaalanında Suriye Halk Meclisi Başkanı Mahmud El Abraş, Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Süleyman Haddad ve Suriye-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı İsmet Mahli karşıladı. Karşılamada, Türkiye'nin Şam Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik de hazır bulundu.

Havaalanı VIP salonunda bir süre dinlenen Toptan, yaptığı konuşmada, Türkiye ile Suriye arasında özellikle son yıllarda "mükemmel" olarak nitelendirilebilecek ilişkiler bulunduğunu vurgulayarak, yaptığı ziyaretin bu ilişkilere ivme kazandıracağını belirtti.

Türkiye ve Suriye parlamentoları arasında verimli ve olumlu yakın bir işbirliğinin bulunduğuna işaret eden Toptan, her iki parlamentoda da çok güçlü dostluk gruplarının bulunduğunu, hem bunların, hem de Meclis Başkanları olarak kendilerinin karşılıklı ziyaretlerle bu işbirliğinin geliştiğini vurguladı.

Yakın zamanda Suriye Parlamentosundan bir grubun TBMM'de teknik çalışma yaptığını, ihtiyaç hissedilmesi halinde bunların devam edebileceğini kaydeden Toptan, Suriye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke ilişkilerine ivme kazandıracağına inandığını ifade etti.

Toptan, Suriyeli bir gazetecinin, "Türkiye, son dönemde Gazze'deki olaylardan sonra verdiği tepki nedeniyle bazı kesimlerce baskı altına alınmak isteniyor. Parlamento olarak siz, bu davranışlara, teşebbüslere karşı nasıl tavır alıyorsunuz?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Gazze'de meydana gelen son olaylar sadece Türkiye'yi, Suriye'yi ya da bölgeyi değil, bütün insanlığı ilgilendiren bir dramdır. Olaya önce böyle bakmak lazım. Bu nedenle bizim tepkimiz, bu insanlık dramına karşı kayıtsız kalınmasınadır. Çünkü, Gazze'deki son olaylarda ölen bin 300 kişiden 430'u çocuktur. Bu çocukların öldürülmesini haklı sayabilecek hiçbir siyasi ve askeri neden söz konusu olamaz. Bu nedenle, Türkiye buna haklı olarak tepki göstermiştir. Bu tepkisini, bu hassasiyetini bundan sonraki süreçte, dünyanın neresinde bir haksızlık meydana gelirse yine gösterecektir. Çünkü, bizim kültürümüz ve geleneğimiz bunu gerektirmektedir. Bu konuyla ilgili olarak kimse Türkiye'ye baskı yapamaz, Türkiye'ye yol ve yön gösteremez. Bugüne kadar olduğu gibi Türkiye bundan sonra da doğru bildiğini, inandığını kararlılıkla göstermeye devam edecektir. Biz bölgede barışın sağlanmasını, Lübnan'ın barış ve huzura kavuşmasını istiyoruz. BM Güvenlik Konseyinin barış adına aldığı kararların uygulanmasını istiyoruz. Arap Planı denilen ve taraflarca kabul edilmesi halinde bölgede barış ve huzurun gelmesine neden olacak girişimlere destek olunmasını istiyoruz. Bölgede kan akmasın istiyoruz. Bölgede, kim olursa olsun, inancı ve etnik kimliği ne olursa olsun, herkesin huzur içinde yaşamasını istiyoruz. Buna kimse itiraz edemez, kimse karşı koyamaz. Türkiye, bildiklerini söylemeye, bunların gereğini yapmaya bundan sonra da devam edecek."

-EL ABRAŞ: "BÖLGE ÜLKELERİ MEMNUN"-

Suriye Halk Meclis Başkanı Mahmud El Abraş da Toptan'ın ziyaretinin iki ülke arasındaki olumlu ve üst düzeyde her alandaki işbirliğini geliştireceğini söyledi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesine hem halk, hem de devletin teşvikçi ve destekçi olduğunu belirten El Abraş, "Türkiye'nin içinde bulunduğumuz dönemde bölgeye, Arap ve Müslüman dünyası ile ilgili tavır ve tutumundan dolayı mutluluk duymaktayız. Bu önemli tavır ve tutumlardan biri de Sayın Başbakan Erdoğan'ın sergilediği duruş ve tavırdır. Bu duruş ve tavırdan bölge ülkeleri son derece memnundur" dedi.

Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın ziyaretiyle başlayan ve sonrasında süren ilişkilerin geliştiğini, bunun parlamentolar arasında da devam ettiğini kaydeden El Abraş, Toptan'ın ziyareti ile hem iki ülke ilişkilerini, hem de parlamento ilişkilerinin geliştirecek konuların ele alınacağını söyledi.

TBMM'nin tarihin derinliklerinden gelen bilgi birikimi ve tecrübesinin önemine işaret eden El Abraş, bundan yararlanmak istediklerini kaydetti.

Toptan'a Suriye ziyaretinde eşi Saime Toptan, Türkiye-Suriye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, AK Parti'den Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu, Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan ve Kastamonu Milletvekili Hasan Altan ile CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal eşlik ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*