Toptan: Umarım yanlış anlama vardır

Toptan: Umarım yanlış anlama vardır.14792
  • Giriş : 10.07.2009 / 14:27:00

Toptan, Abbas'ın ''Rum tezlerine destek verdiği''ne yönelik açıklamasıyla ilgili olarak, ''O açıklamanın bir yanlış anlama ve yanlış anlatma olduğuna inanmak istiyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın ''Rum tezlerine destek verdiği''ne yönelik açıklamasıyla ilgili olarak, ''O açıklamanın, yanlış anlama ve yanlış anlatma olduğuna inanmak istiyorum. Yoksa, Abbas'ın konuşmasını başka türlü anlayabilmek, bizim için mümkün değildir'' dedi.

Toptan, Nijerya Temsilciler Meclisi Başkanı Dimeji Bankole ve görüşmesi sırasında bir gazetecinin, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın Kıbrıs Rum Kesimini ziyaretinde, ''Rum tezlerine destek verdiğine'' ilişkin açıklamalarını nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine Toptan, ''O açıklamanın bir yanlış anlama ve yanlış anlatma olduğuna inanmak istiyorum'' karşılığını verdi.

Toptan, ''Yoksa, TBMM'de bir kaç kez konuk edilen, Genel Kurulumuzda konuşturulan, Türkiye'nin her platformda, her şekilde çok açık bir destek verdiği Filistin Devlet Başkanı'nın konuşmasını başka türlü anlayabilmek, bizim açımızdan mümkün değildir. Bir yanlış olduğunu temenni ediyorum'' dedi.

-''ORTA DOĞU'DA COĞRAFYA DEĞİŞİKLİĞİ ANLAMINA GELMEZ''-

Bir gazetecinin, ''Uluslararası Kriz Grubu'nun raporunda; Kuzey Iraklı yöneticilerin 'Irak parçalanırsa Kuzey Irak Türkiye ile birleşecek' sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna Toptan, ''Ortada bir gelişme olduğu kanaatinde değilim. Sadece bir takım iddialar var'' diye konuştu.

Türkiye'nin, kendi sınırları içerisinde, halkının refah ve mutluluğunun, demokrasinin gelişmesi ve kökleşmesi için çalıştığını ifade eden Toptan, şöyle konuştu:

''Türkiye, hiçbir zaman emperyal bir niyet, heves peşinde koşmamıştır. Bugün de böyledir. Biz kendi sınırlarımızın içine bakıyoruz. Kendi halkımızın refah düzeyinin yükselmesine çalışıyoruz. Ama elbette Kuzey Irak'ta yaşayanlar, bizim akrabalarımızdır. Türkmenler akrabalarımızdır, bizim Kürt vatandaşlarımızın Kürtlerle akrabalık ilişkileri vardır. O nedenle, tarihi ve kültürel bağlarla bağlı olduğumuz bu bölge ile bizim her alanda iyi ilişkilerimizin olması, özellikle ekonomik, kültürel alanda iş birliği yapmamız, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Ama bu, Orta Doğu'da bir coğrafya değişikliği anlamına gelmez.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*