Toptan: Yargıdaki durum hiç hoş değil

Toptan: Yargıdaki durum hiç hoş değil.13524
  • Giriş : 26.12.2008 / 18:20:00
  • Güncelleme : 26.12.2008 / 18:16:40

TBMM Başkanı Köksal Toptan'dan yargı kurumları arasındaki tartışmaya yorum:"Türk yargısının bu görüntüsünün, hoş olmadığını altını çizerek belirtmek istiyorum. Kesinlikle hoş değil... Hiç hoş değil''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Köksal Toptan, yüksek yargı kurumları arasındaki tartışmanın ''hiç hoş olmadığını'' söyledi.

Toptan, TBMM'de gazetecilerin, ''yüksek yargı kurumları arasındaki tartışmayı'' hatırlatması üzerine, ''Çok büyük bir deneyime sahip olan Türk yargısının bu görüntüsünün, hoş olmadığını altını çizerek belirtmek istiyorum. Kesinlikle hoş değil... Hiç hoş değil'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da konu ile olarak, yargının siyasallaşmasının hiç kimsenin arzu etmediğini vurgulayarak, ''Doğru da değildir. Hukuk devletinde yargıçlar düşünürler, düşünürlerken de kararları ile konuşurlar. Kararları dışında beyanlarla birbirleriyle konuşmazlar. Doğrusu kararlarıyla konuşmalarıdır'' diye konutu.

Yargıçların da siyasal düşüncesi olabileceğini belirten Bozdağ, yargıçların siyasal düşüncelerini sandığa attıkları oy ile göstermesi gerektiğini ifade ederek, verdikleri kararlara bunu yansıtmalarının doğru olmadığını söyledi.

Bozdağ, Anayasa Mahkemesinin, belediyelerle ilgili verdiği kararın çok açık, net ve tartışmasız bir karar olduğuna işaret ederek, bu kararın Danıştayı da bağladığını bildirdi. Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Buna rağmen Danıştayın, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararı değiştirmesi, Anayasaya aykırı hareket etmesi ve mahkemenin öngörmediği bir sonucu o karardan çıkarması tartışmasız bir anayasa ve hukuk ihlalidir.

Öte yandan, YSK'da birbiriyle çelişen iki karar olduğu takdirde 'bir yanda Danıştayın bir kararı var bağlayıcı bir karar, öte yandan Anayasa Mahkemesinin bir kararı var o da bağlayıcı bir karar.' Böylesi bir durumda YSK'nın, Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda bir değerlendirme yapması hukuk devletinin bir gereğidir. Ancak YSK'da bu yönde bir değerlendirme yapmamıştır. Dolayısıyla YSK'nın değerlendirmesi de Anayasa aykırı bir davranıştır.''

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da yargıda tartışmanın olamayacağına işaret ederek, ''Belki siyasetten özendiler'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*