Toptan'dan demokrasi vurgusu

Toptan'dan demokrasi vurgusu.10325
  • Giriş : 16.10.2008 / 16:08:00

Toptan: ''(Terörü yenmek için demokrasiden vazgeçelim) demek, terörü ve terörün hedefini bilmemek anlamındadır."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Karabük'e gelen TBMM Başkanı Toptan, Karabük Valiliği önünde polis mangasını tarafından karşılandı. Daha sonra Vali Nurullah Çakır'ı makamında ziyaret eden Toptan, gündeme ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Terörün hedefinde Türkiye'de bir iç huzursuzluk çıkarmak olduğunu belirterek, akşam 5 askerin daha şehit düştüğünü dile getiren TBMM Başkanı Toptan, şöyle konuştu:

''Terörün hedefinde terörle mücadele eden güvenlik güçlerimizin moralini bozmak, onları tedirgin etmek de olabilir. Bunların hiçbiri olmayacak. Terörle mücadelemiz, güvenlik, sosyal, siyasi ve ekonomik boyutu dikkate alınarak devam edecek. Türkiye bir taraftan kalkınmasını da sürdürecek. Ülkemiz yine demokrasi ve özgürlük kavramını genişleterek, Batı standartlarında ülke olma kavgasını devam ettirecektir. Şunu çok iyi biliyoruz; terörle mücadele, demokrasinin alternatifi değildir. (Terörü yenmek için demokrasiden vazgeçelim) demek, terörü ve terörün hedefini bilmemek anlamındadır. Terörle mücadele en güçlü şekilde, demokratik ortam ve şeffaflık içerisinde olur. Türkiye şimdiye kadar bunu yapmıştır, bundan sonra da yapacaktır.''

-HUKUKİ DÜZENLEMELER-

Toptan, terörle mücadelede mevzuat bakımından aksayan birtakım yönler varsa, bunun hukuki bir süreç olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Zaten çok iyi bir koordinasyon sağlanıyor. Bu koordinasyonun varacağı sonuca göre, hukuki eksikler varsa tamamlanacak. Ama kimse bizden, tekrar altını çizerek söylüyorum, 3 şeyden vazgeçmemizi beklememelidir. Bir terörle mücadelede bir zafiyet meydana gelsin 'hayır', iki kalkınma hamlemizden vazgeçelim 'hayır', üç demokrasiyi biraz gevşetelim ve askıya alalım 'hayır'... Üçünden de vazgeçmeyeceğiz ve Türkiye'yi Büyük Atatürk'ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine mutlaka çıkaracağız. Ülkemiz 2023'te dünyanın 10. büyük ülke ekonomisinden biri olmayı hedeflemektedir. Ancak, öyle inanıyorum ki, Türkiye bu hedefe daha erken varacaktır.''

-''CANIMIZ YANIYOR''-

Türkiye'nin 24 yıldır terörle mücadele ettiğini, bir süre daha bunu sürdürmek zorunda kalacağına işaret eden Toptan, şöyle konuştu:

''Terör geçen 24 yılda hedefine varamamıştır, istediğini de elde edememiştir. Ancak, Türkiye'ye zarar vermemiş midir? Vermiştir. Bizim maddi kayıplarımız var, onlar bizim için önemli değil. Türkiye maddi kayıplarını telafi edebilir, çok büyük ve güçlü bir ülkedir. Fakat şehitlerimiz var, onlar bizim canımızı yakıyor, millet olarak onlara çok üzülüyoruz. Terörle mücadelemiz çok yönlü olarak eksiltilmeden devam edecektir. Silahlı kuvvetlerimiz ve polisimiz, kahramanca mücadele vermektedirler.''

-''TERÖRÜN HEDEFİ, BİZİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEKTİR''

TBMM Başkanı Toptan, ABD'de dünya ekonomi kriziyle ilgili toplantı gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Orada dikkatinizi çeken bir şey var mı bilmiyorum ama benim heyecanla dikkatimi çeken bir şey var. G-20 toplantısıydı ve o masada Türkiye vardı. Dünyadaki ekonomik küresel krizi konuşan, dünyayı yönetmeyi çalışanların bulunduğu masada, Türkiye de vardı. Dünyanın en büyük 17. ekonomisiyiz, yıl sonu itibariyle muhtemeldir ki, 15. ülke ekonomisi olacağız. Önümüzdeki yıllar içerisinde de inşallah ilk 10'a yerleşeceğiz. O bakımdan tüm bunları hep birlikte yürüteceğiz ve bir gün gelecek bu terörü de yeneceğiz. Terörün hedefi, içeride huzurluk çıkarıp bizi birbirimize düşürmektir. Ancak bu hedefe ulaşamayacaklar.''

''Bu topraklarda gözü olanlar, bizim ödediğimiz bedeli ödemeye hazır olmalıdırlar'' diyen TBMM Başkanı Toptan, dünyada böyle bir milletin olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Onun için zaten böyle dolaylı olarak PKK gibi bir takım taşeron terör örgütlerini kullanarak bizim içimizde huzursuzluk çıkarıp oradan sonuçlar elde etmeye çalışıyorlar. Ama çok şükür ki, şu ana kadar milletimiz böyle bir oyuna gelmedi. İnşallah bundan sonra da gelmeyecektir.''

Zonguldak, Karabük ve Bartın'ın sorunlarının çözümününe yönelik de açıklamalar yapan Toptan, bölge milletvekilleriyle çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, ''Zonguldak Havaalanı'nın yer seçiminden dolayı yanında bulunan dağın tıraşlanması gerekiyordu. Orada tıraşlama çalışmaları başladı. Önümüzdeki yıl, bahar aylarında uçak seferleri başlayacak'' dedi.

Valilik Şeref Defteri'ni imzalayan Toptan'a, Vali Çakır, Safranbolu tarihi konağının yer aldığı yağlı boya tablo takdim etti.

Toptan da Çakır'a işlemeli porselen tabak verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*