Toptan'dan erkler ayrılığı dersleri

Toptan'dan erkler ayrılığı dersleri.10325
  • Giriş : 27.10.2008 / 21:42:00
  • Güncelleme : 27.10.2008 / 21:46:45

''Hiçbir erk Anayasadan doğan haklarını kullanırken kendini başka erkin yerine koyamaz, yetkiyi kullanamaz''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toptan, İstanbul Aydın Üniversitesinin 2008-2009 eğitim öğretim yılının açılışında yaptığı konuşmada, üniversite açılışlarına katılmaya özen gösterdiğini ifade etti.

Sayıları 130'u geçen üniversitelerin Türkiye'ye büyük bir güç kattığını dile getiren Toptan, ''Eğitimi çok yüce kabul eden bir kültürün mensupları, aydınlanma ve kalkınmayı amaç edinmiş bir Cumhuriyetin evlatları olarak bu tür eğitim kurumları bizim için daima önemli olmuştur. Cumhuriyetimiz bu aydınlanma, kalkınma ve çağdaşlaşma özleminin bir ifadesidir. Cumhuriyetimiz akıl, bilim ve fenle çağı yakalamanın, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma idealinin bir ürünüdür'' şeklinde konuştu.

Toptan, eğitimin, sorunların çözümünün temel anahtarı olduğunu vurgulayarak, ''Birbirimizi daha çok sevmenin, birbirimize güvenmenin ve saygı duymanın, ortak doğruları ve güzellikleri artırmanın, dünyanın daha yaşanabilir bir yer olmasının, barış ve adaletin tesisinin yolu eğitimden geçmektedir. Eğitimin olmadığı yerde yoksulluk vardır, cehalet vardır'' dedi.

Eğitim ile kalkınma ve ilerleme hamlelerinin tamamlanıp yoksulluk ve terör gibi sorunların yenilebileceğini dile getiren Toptan, bunun için eğitimi çok önemsediklerini, bütçeden en fazla payı eğitime ayırdıklarını söyledi.

KRİZDEN AZ ETKİLENEBİLECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM

TBMM Başkanı Toptan, küreselleşmenin getirdiği kırılgan ortamda eğitim, ekonomi ve kültürel yapıların dayanıklılık ve rekabet gücünün korunması ve geliştirilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Üniversitelerimizin Avrupa'daki üniversitelerle, gençlerimizin gelişmiş ülkelerdeki akranlarıyla yarıştığını unutmamalıyız. Bildiğiniz gibi dünya küresel bir kriz yaşıyor. ABD kaynaklı bu kriz henüz gelişmiş ülkelerde, Avrupa bölgesinde hissediliyor. Gelişmekte olan ülkelerle ilgili de çeşitli öngörülerde bulunuluyor. Kriz, finansal daralma ve likiditede yavaşlık şeklinde dünya piyasalarını etkiliyor. Alınan yapısal tedbirler, gerekse de üretim potansiyelinde artış ve ihracattaki çeşitlilik ile elde edilen başarılarla, krizden az düzeyde etkilenebileceğimizi düşünüyorum. Hatta krizden kazançlı çıkabileceğimiz ihtimali araştırılmalı, analiz edilmeli ve bu süreç iyi değerlendirilmeli diye düşünüyorum.''

Krizlerin psikolojik boyutunun öneminin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Toptan, krizin paniğe kapılmadan, spekülatif ve siyasi davranmadan değerlendirilmesi, herkesin soğukkanlı ve sorumluluk bilinci içerisinde davranması gerektiğini söyledi.

CUMHURİYETİN 85. YIL DÖNÜMÜ

Köksal Toptan, 29 Ekim tarihinde Cumhuriyetin 85. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatarak, ''O şanlı tarihi 85 yıl sonra büyük bir coşkuyla, heyecanla anacağız. Cumhuriyetle birlikte nereden nereye geldiğimizi bir kez daha görme ve düşünme imkanı bulacağız'' dedi.

Türkiye'nin hedef ve planları doğrultusunda 2023 yılında Cumhuriyetin 100. yılının da dünyanın 10 büyük ekonomisi içerisinde yer alınarak daha büyük ve güçlü bir ülke olarak kutlanacağını ifade eden Toptan, ''O zaman demokrasi ve özgürlüklerin daha da geliştiğini, bugün konuştuğumuz terör gibi birçok sorunun, inşallah gerilerde kaldığını göreceğiz. Bu hedefe ulaşmak, kalkınma ve çağdaşlaşmayı gerçekleşmek konusunda büyük bir heyecan ve motivasyonumuz olduğuna inanıyorum'' diye konuştu.

ERKLER AYRILIĞI

''Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, tüm çağdaş demokrasilerde olduğu gibi yasama, yürütme ve yargı erklerinin ayrılığı ilkesine dayanmaktadır''diyen Toptan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Demokratik sistemimiz için vazgeçilmez olan her erkin görev ve yetkilerinin sınırları da Anayasamızda ve ilgili yasalarda açıkça belirlenmiştir. Erkler ayrılığı demokratik sistemimizin temelini oluşturan üç kuvvetin uyumlu çalışmasını, birbirine müdahale etmemesini, üstünlük taşımamasını gerekli kılmaktadır. Hiçbir erk Anayasa'dan doğan haklarını kullanırken kendisini başka bir erkin yerine koymaz ve olmayan yetkiyi kullanamaz. Yokluklar içerisinde büyük mücadeleler sonucunda var edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin millet adına kullandığı yasama yetkisi mutlaktır. Kurucu iradeden aldığı ilhamla ülkemizin önünü açan kararlar alan Meclisimizin bu yetkisini, hiçbir güçle paylaşması beklenemez.

Ülkemizde son yaşanan gelişmelere baktığımızda maalesef demokratik sistemimizin temelini oluşturan kuvvetler ayrılığının işleyişi konusunda ciddi endişeler taşındığı görülmektedir. Kuruluşundan bu yana geçen 88 yılda destansı birçok kararları alan, Atatürk başkanlığında Kurtuluş Savaşını yöneten, vazgeçilmez ülkümüz Cumhuriyeti kuran, bizi her geçen gün biraz daha çağdaş uygarlık düzeyine yaklaştıran, binlerce yasa ve devrimleri gerçekleştiren Meclisimizin başta laiklik olmak üzere Cumhuriyetin temel değerlerine sadakatinden kuşku duymaya kimsenin hakkı yoktur.''

Köksal Toptan, her kurumun, kuvvetler ayrılığı ilkesini sorgulanabilir hale getirecek eylemlerden kaçınması, erkler arasında bulunması gereken karşılıklı ahenk ve uyumlu işleyiş konusunda özen göstermesi gerektiğini vurguladı.

Erkler arasında zaman zaman ortaya çıkan sorunların Türkiye'nin sürdürdüğü demokratik gelişme sürecine ve bu erklere duyulan güvene zarar verdiğini ifade eden Toptan, ''Bütün bunlara rağmen altını çizerek belirtmek isterim ki Türkiye Cumhuriyeti tüm kazanımları ile çağdaş bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerleyecektir'' dedi.

Toptan, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik sürecinde kararlılıkla ilerlediğine ve 47 yıl sonra BM Güvenlik Konseyi Geçici üyeliğine seçildiğine işaret ederek, ''Ülkemiz burada dünya barışına, adalet, kalkınma ve istikrarın tesisine hizmet edecektir. Bu ülkemiz için büyük bir başarıdır. Ülkemizin küresel bir aktör olduğunun kanıtıdır. Oylamada aldığımız yüksek oy oranı Türkiye'ye verilen önemin ve duyulan güvenin ifadesidir'' diye konuştu.

GENÇLERE SESLENDİ

Toptan, törene katılan gençlere de şöyle seslendi:
''Sevgili gençler, daima yeniliklere, farklı düşünce ve kültürlere açık olunuz. Büyük hedefler ve idealler peşinde olunuz. Bu büyük hedeflerin sizi büyütebileceğini düşününüz. Eksiklerimiz, sorunlarımız olabilir. Fakat, sizden öncekilerden daha güzel bir dünyada yaşadığınızı ve bu dünyanın sizlerin çabalarınızla daha da güzelleşebileceğini unutmayın. Bilgi çağı koşullarında, küresel dönemde aldığınız eğitim ve sahip olduğunuz avantajları iyi değerlendirin. İnsanlık ideallerinin, adalet, barış ve istikrarın gerçekleşmesi için çalışınız.''

TBMM'nin daima ilerleme, gelişme ve kalkınma özlemlerinin temsilcisi olduğunu vurgulayan Toptan, ''Bu size motivasyon ve güç versin. Milletimize hizmet etmek aşkını içinizde taşıyın. Bunun için siyasete ilgi duyun. Ben sizlerle, eğitimcilerimizle bulunmaktan, düşüncelerimi, paylaşmaktan, sizleri dinlemekten büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Sizlerin idealleri, düşünce ve görüşleri ülkemizin gelecekteki yapı taşları olacaktır'' diye konuştu.

REKTÖR ÇELİKKALE

İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Salih Çelikkale de 5 yaşında genç bir üniversite olduklarını, 10 bini aşkın öğrenci, 416 akademisyen, 250 idari personel ile 70 bin metre karelik fiziki alanda faaliyet gösterdiklerini bildirdi.

Türkiye'de 130 üniversitenin 36'sının vakıf üniversitesi olduğunu ve bu üniversitelerin içini doldurmak için yoğun şekilde bilim adamı yetiştirme programlarını geliştirmeleri gerektiğini dile getiren Çelikkale, Cumhuriyetin 100. yılında gerekli 150 bin öğretim üyesine ulaşmak için yılda 12 bin öğretim üyesi yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından Üniversite Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın, TBMM Başkanı Toptan'a teşekkür plaketi sundu.

Toptan da günün anısına Aydın'a bir çini tabak hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*