Toptan'dan İnsan Hakları mesajı

Toptan'dan İnsan Hakları mesajı.10325
  • Giriş : 10.12.2008 / 10:53:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, insan haklarının korunması ve geliştirilmesinin, çağdaş dünyanın güçlü bir üyesi olan Türkiye'nin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Toptan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İnsan haklarını ulusal düzeyden evrensel düzeye çıkaran Birleşmiş Milletler (BM) Evrensel Bildirgesi'nin 60. yıl dönümünü kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirten Toptan, Türkiye'nin, herkesin yasa önünde eşit olduğunu ve ayrımcılığa uğramayacağını vurgulayan BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ni kabul eden ülkeler arasında yer aldığını hatırlattı.

Demokrasi ve özgürlüklerin ayrılmaz parçası olan insan haklarının, en yüksek evrensel değerlerin başında geldiğini vurgulayan Toptan, insan hak ve özgürlüklerine verilen değerin, toplumların uygarlık düzeylerini ortaya koyan en önemli göstergelerden olduğunu kaydetti. Toptan, şöyle devam etti:

''Anayasamızda Cumhuriyetimizin değiştirilemez nitelikleri arasında yer alan insan haklarına saygı, Türkiye'nin demokratik gelişimi ve hukuk düzeninin temelini oluşturmaktadır.

İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi çağdaş dünyanın güçlü bir üyesi olan Türkiye'nin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.

İnsan haklarının yalnızca korunması değil, sürekli ileri götürülmesi ve geliştirilmesi için başta devlet olmak üzere herkesin üzerine düşenleri yapması ortak sorumluluğumuzun gereğidir.

Meclisimiz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma yolunda insan hakları, demokrasi ve özgürlükleri geliştirmek için yoğun çaba göstermektedir.

Türkiye, kendi içinde olduğu kadar, uluslararası ilişkilerinde de insan haklarından ve barıştan yana olan tavrını her zaman sürdürmekte, bu yöndeki çalışmalara aktif destek vermektedir.

İnsan Hakları Günü'nü bu düşüncelerle kutluyor, insan haklarının ve temel özgürlüklerin tüm dünyada saygı gördüğü ve korunduğu aydınlık bir gelecek diliyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*