Toptan'dan net başörtüsü cevabı

Toptan'dan net başörtüsü cevabı.12015
  • Giriş : 25.02.2008 / 16:37:00

Danıştay Başkanı Sumru Çortoğlu'nu makamında ziyaret eden Meclis Başkanı Köksal Toptan, başörtüsü konusundaki tartışmaları değerlendirdi: ''Anayasa değişikliğine bile gerek yok"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'nin arzusunun, siyasi ve her bakımdan bütünlüğünü koruyan bir Irak olduğunu belirterek, ''Bu nedenle silahlı kuvvetlerimizin bu operasyonunu, hükümetin açıkladığı TBMM kararını, Irak yönetiminin ve Kuzey Irak'taki yerel yönetimin iyi anlaması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

TBMM Başkanı Toptan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu'nu makamında ziyaret etti. Toptan'ı, Danıştaya gelişinde Danıştay Genel Sekreteri Taci Bayhan karşıladı ve uğurladı.

Basına kapalı ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Toptan, sınır ötesi operasyona ilişkin bir soru üzerine, TBMM'nin sınır ötesi harekata izin veren tezkereyi kabulünden sonra, TSK'nın hükümetle koordineli olarak Kuzey Irak'ta başarılı bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi. Burada hedefin tam anlamıyla terör örgütü olduğunu vurgulayan Toptan, hedefinde kesinlikle sivil halk olmadığını, şu ana kadar bunun özenle yerine getirildiğinin gözlendiğini söyledi.

Toptan, ''Şehitler veriyoruz, çok üzülüyoruz. Terörle mücadelede Kuzey Irak'taki sivil inisiyatifin, TSK'nın teröre dönük bu hareketine destek olması, yardımcı olması beklenir. Çünkü terörün hiç kimseye, hiçbir gruba yarar sağladığı görülmemiştir'' diye konuştu.

Kuzey Irak'ta barışın, huzurun, sükunun tesis edilmesini istediklerini dile getiren Toptan, arzularının, siyasi ve her bakımdan bütünlüğünü koruyan bir Irak olduğunu belirtti. Toptan, ''Bu nedenle silahlı kuvvetlerimizin bu operasyonunu, hükümetin açıkladığı TBMM kararını, Irak yönetiminin ve Kuzey Irak'taki yerel yönetimin iyi anlaması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

-''ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR''-

Ateşin düştüğü yeri yaktığını, Bingöl'deki mayın patlamasında akrabası üsteğmen Mutlu Şahinler'in bacağını kaybettiğini anlatan Toptan, ''Dün kendisini aradım. Telefonda, 'ben çok iyiyim, moralim de çok iyi, siz beni merak etmeyin' diyor. Terörle ilgili kahramanca bir mücadele yapıyorlar'' şeklinde konuştu.

Bir başka soru üzerine Toptan, Danıştay Başkanı Çörtoğlu'na gecikmiş bir iadeiziyarette bulunduğunu belirterek, Meclis Başkanı seçildiğinde Çörtoğlu'nun da kendisini ziyaret ettiğini hatırlattı.

YÖK BAŞKANI'NIN REKTÖRLÜKLERE GÖNDERDİĞİ YAZI

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın rektörlüklere gönderdiği yazı ve 9 YÖK üyesinin buna karşı yaptıkları açıklamanın hatırlatılması üzerine Toptan, şunları söyledi:

''YÖK Başkanı'nın mektubunu ben değerlendirmem. Bu konulardaki düşüncelerimi öteden beri sizinle paylaştım ama ortada bir sosyal sorun vardır. Bu sosyal sorunun aşılması için de herkes üzerine düşeni yapmaya çalışmaktadır. Bu konudaki gayretleri de endişeleri de saygıyla karşılamak lazım. Öyle anlaşılıyor ki süreç henüz burada bitmiş de değil. Yani YÖK Başkanı'nın mektubu veya CHP'nin Anayasa Mahkemesine başvuracağını açıklaması, konunun biraz daha Türkiye'de günlük hayatımızı işgal edeceğini gösteriyor.''

''Bu konuda bir sağduyuya ihtiyaç var mı?'' sorusuna Toptan, ''Türkiye'de her konuda sağduyuya ihtiyaç var'' karşılığını verdi.

Toptan, ''Bu konu için Yükseköğretim Yasası'nın Ek 17. maddesinde değişikliğe gerek var mı, Anayasa Değişikliği yeterli mi?'' sorusuna da ''Anayasa değişikliğine bile gerek yok bence'' karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious