Toptan'dan özüre ve Arıtman'a tepki

Toptan'dan özüre ve Arıtman'a tepki.13524
  • Giriş : 19.12.2008 / 12:30:00

Bir grup aydının başlattığı "Ermenilerden Özür Diliyorum" kampanyasına bir tepki de Meclis Başkanı Toptan'dan geldi. Toptan, CHP'li Arıtman'ın Gül'e yönelik söylemlerini de eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Meclis Başkanı Köksal Toptan, bir grup aydının başlattığı "Ermenilerden Özür Diliyorum" kampanyasını yanlış bulduğunu belirterek, "Bu bildiriye imza atan arkadaşlarımız, Türkiye'yi önce mahkum ediyorlar, sonrada bu mahkumiyetten dolayı özür diliyorlar. Bu haksızlıktır" dedi.

Toptan, CHP Milletvekili Canan Arıtman'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yönelik söylemlerini ise "Fevkalade yanlış, fevkalade çirkin, yakışıksız, ayıplayarak nitelendireceğimiz sözlerdir bunlar" diye yorumladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, İstanbul'a geldi. Toptan, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Ermenilerden Özür Diliyorum" kampanyasını soran basın mensuplarına konuşan Toptan, bunların tarihçiler tarafından araştırılıp, incelenmesini gerektiğini anlattı. Toptan, "Bir kısım aydınlarımızın özür bildirisi şimdiye kadar ortaya konan iddiaların gerçek olmuş gibi bir varsayıma dayandırılması bakımından bana göre yanlış. Yani bu bildiriye imza atan arkadaşlarımız, Türkiye'yi önce mahkum ediyorlar, sonrada bu mahkumiyetten dolayı özür diliyorlar. Bu haksızlıktır. Şimdi bu aydınlardan şu da beklenir; 1980 sonrası 40'a yakın diplomatımız öldürüldü. Onlar için kim kimden özür dileyecek. O nedenle yapılmasaydı iyi olurdu diye düşünüyorum. Ancak buradan hareketle, Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili yapılan spekülasyonları doğru bulmuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız bildirinin yayınlanabilir olması açısından Türkiye demokrasisinin gelişmişliğini anlatmak istiyor. Yoksa içerikle alakalı bir söylem değil. Bildirinin içeriğine katıldığına dair bir söylem değil" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kampanyayı desteklediği yönündeki iddialarının sorulması üzerine ise Toptan, "Fevkalade yanlış, fevkalade çirkin, yakışıksız, ayıplayarak nitelendireceğimiz sözlerdir bunlar. Birbirimizin etnik kökeninden hareketle bir yerlere varmaya çalışmak, Türkiye'nin çağdaş görüntüsüne yakışmıyor. Biz Türk milletinin mensuplarıyız. Türk olan, kendini Türk sayan herkesin birbirini kucaklaması lazım. Bu tür davranışlardan hepimizin kaçınması lazım. Açıklamasını kişisel bir değerlendirme olarak görüyorum. Gazetelerde Baykal'a atfen yazılar var, doğru olduğuna inanmıyorum. CHP gibi büyük bir geçmişi olan partinin böyle bir davranışın arkasında durmasını beklemem" diye yanıt verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*