Toptan'dan parti liderlerine mektup

Toptan'dan parti liderlerine mektup.10325
  • Giriş : 05.09.2008 / 12:10:00
  • Güncelleme : 05.09.2008 / 12:12:50

TBMM Başkanı Köksal Toptan, tüm parti liderlerine mektup yoladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa, Meclis İçtüzüğü, AB Uyum Mevzuatı ve bazı önemli kanunlarla ilgili 4 ayrı komisyon kurularak ortak çalışma yapılmasını önerdi. Toptan, bu amaçla TBMM'de grubu bulunan AK Parti, CHP, MHP ve DTP liderlerine mektup gönderdi.

"Demokrasimizin, çağdaşlaşmanın, kalkınmanın en büyük itici gücü olan Yüce Meclis'imiz, geçen 88 yıl içinde en buhranlı ve bunalımlı günlerden ülkemizi çıkarmış, yüksek sorumluluk bilincini her zaman korumuştur" diyen Toptan, "Aziz Atamız ve Birinci Başkanımız Atatürk'ün her zaman övündüğü ve övdüğü TBMM bugün de aynı kararlılıkla görevini sürdürmektedir. Bu kararlılığın gelecek kuşaklarca da korunacağından kuşkum yoktur. Bu anlayışın sonucu olarak TBMM geçen yasama döneminde bir çok konuda işbirliği ve uzlaşma örnekleri vererek, özellikle AB Uyum Yasalarında başarılı çalışmalar ortaya koymuş ve AB ile müzakere yolunu açmıştır." dedi.

Aynı işbirliği ve uzlaşmanın içinde bulunulan dönemde de önemli bazı konularda sağlanabileceği kanaatinde olduğunu vurgulayan TBMM Başkanı Toptan, mektubunda şunları kaydetti:

"Başlangıç olarak düşündüğüm 4 ana başlık altında yapılacak ortak çalışmalar, milletimizin bizden beklentilerini de önemli ölçüde karşılayacaktır. Bu konular hakkında, gerektiğinde parlamento içi ve dışı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri ile de çalışmalar yapmanın, ortak düşünce zeminleri aramanın ve bulmanın mümkün olacağını düşünmekteyim. Parlamentomuzda grubu bulunan 4 siyasi partinin eşit sayıda temsil edilmesi öngörülen bu komisyonların başarılı ve örnek çalışmalar yapacaklarına inanıyorum.

Bu çalışmalara katılmak ve katkıda bulunmak amacı ile görevlendireceğiniz her komisyon için 2 kişinin ismini yeni yasama yılının başlangıcı olan 1 Ekim 2008 tarihine kadar Başkanlığımıza bildirmenizi rica ederim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*