Toptan'dan sağduyu çağrısı

Toptan'dan sağduyu çağrısı.21878
  • Giriş : 24.03.2008 / 11:37:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Köksal Toptan, İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu'nun Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınmasının ardından yaşanan gerilim karşısında herkesi sağduyulu olmaya davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin büyük hedefler doğrultusunda yol aldığını belirten Toptan, başka alanlarda enerji kaybedilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Hilton Otel'de düzenlenen İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği'nin (İKÖPAB) 2. Olağanüstü Konsey Oturumu ve Genel Sekreterlik seçim toplantısına katılan Köksal Toptan, toplantının ardından basın mensuplarının Ergenekon soruşturmasına ilişkin sorularını yanıtladı. Soruşturmayı yürüten savcının baskı altına alınıp alınmadığı yönündeki soruya Toptan, "Yargıya baskı yapmak diye birşey sözkonusu olamaz. Kimse böyle birşeyi aklından geçirmesin. Hakimlerimize ve savcılarımıza baskı anlamında bir girişim olsa da hakimlerimiz ve savcılarımız kaale almaz. Kuşku yok ki; yeni Ceza Yargılamaları Yasası çok önemli, çok çağdaş düzenlemeler getirmiştir. Zannediyorum bunların yorumlanmasında Türkiye hala uygulama açısından birtakım sıkıntılar çekmektedir." şeklinde konuştu.

İlhan Selçuk'un serbest bırakılmasını sevindirici bir gelişme olarak değerlendiren Köksal Toptan, burada yapılması gerekenin herkesin heyecanlarını, duygularını, ideolojilerini bir tarafa bırakıp akılla hareket etmesi gerektiğini dile getirdi. Türkiye'nin çok önemli bir ivme yakaladığını, kalkınma ve demokratikleşme yolunda önemli adımlar attığına işaret eden Toptan, "Reform nitelikli çok önemli adımlar atıldı. Kendimize çok büyük hedefler koyduk. Bu hedefe varma yolunda tartışmalar yapılması gerekirken, başka alanlarda enerjimizi kaybetmememiz lazım. O nedenle herkese sağduyu çağrısı yapıyorum. Herkese sükunet çağrısı yapıyorum. Tekrar ediyorum altını çizerek; herkese aklını kullanarak hareket etme çağrısı yapıyorum. Bu yapıldıktan sonra bu tartışmaları demokratik olarak nitelemek gerekir. Türkiye'de herşeyin bir kuralı vardır; Türkiye bir hukuk devletidir. Tartışmalar hukuk devletini daha sağlam zeminlere götürmesi bakımından sağlıklı olarak da nitelendirilebilir. Tartışmalardan Türkiye olarak bizim ders almamız lazım. Sonuç çıkartmamız lazım. Öyle ümit ediyorum ki; son günlerde meydana gelenler bu anlamda demokratik kalkınma sürecimize katkıda bulunacaktır." şeklinde konuştu.

Ergenekon yapılanmasını nasıl değerlendirdiği yönündeki soruyu ise Toptan, "Benim değerlendirmem mümkün değil, doğru da değil. Savcı gereğini yapacaktır. Çalışmasını yapıyor, soncunu beklemek gerekiyor." şeklinde yanıtladı.

Ergenekon terör örgütünün hükümet karşıtı faaliyetlerde bulunduğu yönündeki iddialara ilişkin ise, "İddianame bir ortaya çıksın, yargılama bir başlasın, sonuçlansın, ondan sonra değerlendiririz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious