Toptan'dan Suudi Arabistan'a sıcak mesaj

Toptan'dan Suudi Arabistan'a sıcak mesaj.11396
  • Giriş : 18.06.2009 / 14:35:00

TBMM Başkanı Toptan'dan Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanı İbrahim el Şeyh'e: ''Ülkelerimiz arasında mükemmel olarak nitelendirebileceğimiz bir görüş birliği ve işbirliği vardır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toptan, el Şeyh'i Başkanlık makamı girişinde karşıladı. Toptan ile el Şeyh, makamda yaptıkları baş başa görüşmenin ardından Başkanlık Divanı Salonunda heyetlerarası görüşmeye geçtiler.

Köksal Toptan, dost ve kardeş Suudi Arabistan'ın Şura Meclisi Başkanını ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Bu ziyaretin, her iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağını kaydeden Toptan, ''Ülkelerimiz arasında mükemmel olarak nitelendirebileceğimiz bir görüş birliği ve işbirliği vardır. Bölgesel ve uluslararası sorunlar karşısında çoğu zaman Türkiye ile Suudi Arabistan aynı görüş çerçevesinde birlikte hareket etmektedirler'' diye konuştu.

Toptan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suudi Arabistan ziyaretinde, yıllık 8 milyar dolar olan ticaret hacminin 2010 yılında 10 milyar dolar düzeyine çıkarılması konusunda tarafların ortak bir irade gösterdiğini anımsatan Toptan, ''Orta Doğu'daki özellikle Gazze'de meydana gelen insanlık dramı karşısında Türkiye ve Suudi Arabistan, ortak bir tepki göstermek suretiyle kalıcı, adil bir barışın ve huzurun bölgede tesisi için elinden geleni yapmaktadır'' dedi. Toptan, Türkiye'nin, Filistin sorununun çözümü konusunda da Suudi Arabistan Kralının önderliğini yaptığı Arap Barış Planını desteklediğini hatırlattı.

Toptan, şunları söyledi:

''Türkiye, bölgede iki devlet esasına dayanan Filistin'in ve İsrail'in devlet olma özelliğini tanıyan politikasıyla aynı zamanda, Filistin'in kendi içerisindeki sorunları mutlaka çözmesi lazım geldiği kararlılığıyla atılacak her adımı desteklemektedir. Bildiğiniz gibi, aynı zamanda Türkiye, Medeniyetler İttifakının Eş Başkanlığını yürütmekte ve medeniyetlerin bir arada yaşaması kararlılığının bir büyük BM planı haline getirilmesi konusunda büyük bir gayret sarfetmektedir. Aynı şekilde, Suudi Arabistan'ın ve Kralının önderliğini yaptığı dinlerarası diyalog gayretlerini de yürekten desteklemektedir.''

-KONUK BAŞKANIN SÖZLERİ-

Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanı el Şeyh de yaptığı konuşmada, TBMM Başkanı Toptan'ın, kendilerini havaalanında karşılamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

El Şeyh, Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ''mümtaz, seçkin, kökleri sağlam olan ilişkiler ve işbirliği'' şeklinde olduğunu ifade ederek, bu işbirliği ve karşılıklı ilişkilerin Suudi Arabistan Kralı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün karşılıklı gerçekleştirdikleri ziyaretle güç kazandığını söyledi.

TBMM Başkanı Toptan'ın geçen yıl yaptığı ziyaretin de ilişkilere güç kazandırdığını anlatan el Şeyh, ''Hiç kuşkusuz bütün bu ziyaretlerin, asli durumun daha da gelişmesi, işbirliğinin kuvvetlenmesine katkıları olmuştur. Bu ziyaretim de bu çerçevededir. Suudi Arabistan Şura Meclisi ile TBMM arasında arzu edilen işbirliğinin tesis edilmesi ve geliştirilmesini sağlayacak gerekli tüm hususları ele alacağız'' diye konuştu.

Türkiye'nin bölgesel ve uluslararası sorunların çözümünde etkin rol oynamasından duyduğu mutluluğunu dile getiren el Şeyh, şöyle devam etti:

''Son derece mutlu oluyoruz. Bütün dünya istisnasız kardeş ülke Türkiye'nin etkin rolünden bahsetmektedir. Bütün dünya, sorunlara çözüm bulunması gerekirse, Türkiye'nin devreye girmesinin elzem olduğundan söz etmektedir. Gerçekten Türkiye, basiretli yönetimi sayesinde bu onura layık ülkedir.

Bu vesileyle Sayın Başkanın da ifade ettiği gibi, Gazze ile ilgili gerek Meclis, gerek Hükümet gerekse halk düzeyinde gösterilen tepki ve kınama dolayısıyla şükranlarımızı ve memnuniyetlerimizi kaydetmek isteriz.

İki kardeş ülke arasındaki dayanışma ve işbirliği sayesinde, gerek bölgesel gerek uluslararası sorunların çözümünde olumlu katkılarda bulunacağımıza kesinlikle inanıyorum. Uluslararası alanda her iki ülkenin üst düzeydeki yöneticilerinin ilişkileri ve bağları, bu hedefe ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*