Toptan'dan terörde dış desteğe vurgu

Toptan'dan terörde dış desteğe vurgu.10325
  • Giriş : 07.10.2008 / 16:48:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Bizim başımıza musallat olan terör örgütü dış destek almaktadır. Bu desteğin bir kısmı maalesef bizim dostlarımız sayılan ülkelerden gelmektedir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''Bizim başımıza musallat olan terör örgütü dış destek almaktadır. Bu desteğin bir kısmı maalesef bizim dostlarımız sayılan ülkelerden gelmektedir. Kimileri terör örgütünü görmezlikten, kimileri de sempatik bakmaktan yanadırlar. Terörle mücadelenin bize faturası olabilir, ama biz, bugün bizim olan toprakların sınırlarını çizmek için çok ağır bedeller ödedik, böylesine ağır bir bedeli bize ödeyebilecek dünyada başka bir millet de yoktur'' dedi.

Köksal Toptan, Bilecik Üniversitesinin Gülümbe Yerleşkesi'ndeki spor salonunda düzenlenen yeni akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, milletin, bu toprakları kurarken, bu topakları vatan yaparken, İnönü Zaferi'ni kazanırken, 1915'de Çanakkale'de 250 bin şehit verirken, Dumlupınar'ı, Sakarya'yı kazanırken hep beraber olduğunu kaydetti.

''Biz bu vatanın sınırlarını çizerken hiç kimse yanındaki, siperdeki arkadaşının nereli olduğunu bilmiyordu, merak da etmiyordu'' diyen Köksal Toptan, şöyle konuştu:

''Orada tek hedef, Türk'ün hiçbir zaman elinden alınamayan bağımsızlığının korunmasıydı. Orada hedef, vatanın birliğinin sağlanmasıydı. Şimdi bu duygular zayıflatılmaya çalışılmaktadır. Dış destekli terör örgütü, yaklaşık 25 yıldır iç huzurumuzu bozmak, beraber kurduğumuz bu güzel vatanın içinde olaylar çıkarmak, bizi birbirimize düşman hale getirmek için bir büyük senaryoyu oynamaya çalışıyor. Şu ana kadar büyük milletimiz bu oyuna gelmedi. Öyle inanıyorum ki bundan sonra da gelmeyecektir. Şunun kesinlikle bilinmesini istiyoruz ki terör örgütlerinin, maddi ve manevi dış destek ile lojistik destek almadan büyük eylemler yapması çok kolay değildir. Bizim başımıza musallat olan terör örgütü dış destek almaktadır. Bu desteğin bir kısmı maalesef bizim dostlarımız sayılan ülkelerden gelmektedir.

Kuzey Irak'ta sağlanamayan veya sağlanılmak istenmeyen güvenlik ortamı, terör örgütüne kendi açısından çok olumlu bir ortam sağlamaktadır. Kimileri terör örgütünü görmezlikten, kimileri de buna sempatik bakmaktan yanadırlar. Terörle mücadelenin bize faturası olabilir, ama biz, bugün bizim olan toprakların sınırlarını çizmek için çok ağır bedeller ödedik. Böylesine ağır bir bedeli bize ödeyebilecek dünyada başka bir millet de yoktur. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz.''

-''KALKINMA HAMLESİ DE AYNI İNANÇ İÇİNDE SAĞLANACAK''-

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Köksal Toptan, Türkiye'nin, terörle mücadeleye kararlılıkla devam edeceğinden kimsenin şüphe duymaması gerektiğini anlatarak, ''Herkes şunu bilsin ki Türkiye terörle mücadele ederken kalkınmasından da vazgeçmeyecektir. İkisini beraber yürütecektir'' diye konuştu.

Ne kadar çok pahalıya mal olursa olsun, terörle mücadelenin çağın gerektirdiği bütün şartlarla yürütüleceğini, bunun yanında kalkınma hamlesinin de aynı inanç içinde sağlanacağını ifade eden TBMM Başkanı Toptan, şöyle devam etti:

''Bu ikisinin yanına şunu da eklemek gerekir ki Türkiye bir yandan terörle mücadele ederken, öbür taraftan kalkınma hamlesini devam ettirirken, demokrasisini ve özgürlük alanını da geliştirmeye devam edecektir. Çünkü biz Atatürk'ün hedef gösterdiği, çağdaş, uygarlık düzeyinin üzerine çıkacağız. Bizi bu yolda, bu büyük mücadelede tökezlettirmek isteyenlerin hesapları tutmayacaktır. Şehitlerin huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Bu kararlılığımızın Bilecik Üniversitesinden bütün dünyaya tekrar ilan edilmesini doğru buluyorum.''

-''LAFI ORAYA BURAYA GETİRENLERLE YARIN YÜZ YÜZE GELECEĞİZ''-

Köksal Toptan, yarın Mecliste Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışına asker sevkiyle ilgili Hükümet tezkeresinin müzakeresinin yapılacağını anımsatarak, şunları söyledi:

''Öyle ümit ediyorum ki TBMM, üzerine düşeni mutlaka layıkıyla yerine getirecektir. Çünkü, bizim, Hükümete, Türk Silahlı Kuvvetlerine, terörle mücadele eden devletin tüm birimlerine güvenimiz tamdır. TBMM üyeliğine seçilip tarih ve millet önünde vatanın bölünmez bütünlüğüne, Cumhuriyetin temel niteliklerine bağlı kalma yemini ettikten sonra, lafı oraya buraya getirenlerle yarın yüz yüze geleceğiz, onları da göreceğiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*