Toptan'dan uzlaşma sinyali

Toptan'dan uzlaşma sinyali.8211
  • Giriş : 29.09.2007 / 08:31:00

Vatandaş AKP’ye anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğu vermedi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meclis Başkanı Toptan, Trabzon'da katıldığı bir toplantıda, anayasanın toplumsal uzlaşmayla hazırlanacağını belirterek, 'AKP'ye yüzde 47 oy veren vatandaşımız anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğu vermedi' dedi

TBMM Başkanı Köksal Toptan, yeni anayasanın toplumsal uzlaşmayla hazırlanacağını belirterek, "AKP'ye yüzde 47 oy veren vatandaşımız, anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğu vermedi" vurgusunu yaptı.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası aylık meclis toplantısına katılan Toptan, "Kimse kuşku etmesin ki, bizim önümüze bu tür çalışmalar intikal ettiği andan itibaren, Meclisimiz kendi geleneklerine ve şanına yakışır olarak, sadece temsil edilen partilerin değil, toplumun geniş kesiminin de uzlaşmaya katkı vermesini sağlayacaktır" dedi.
Bu yaklaşımı sadece anayasa konusunda değil, tüm yasalar için uygulamaya koymayı amaçladıklarını ifade eden Toptan, "Bu modeli kurumsal hale getirmek için bir çalışma yapıyoruz.

'Gelecek aydınlık'
Bir teklif Meclis Başkanlığı'na geldiği andan itibaren, o konuyla ilgili Türkiye'deki sivil inisiyatifin de katkısını almak için bir mekanizma oluşturulması çalışması içindeyiz. Türkiye'nin geleceğinin aydınlık olduğundan kimsenin kuşku duymaması lazım" diye konuştu.
Anayasanın vatandaş ile devlet arasındaki en büyük sosyal anlaşma olduğunu kaydeden Meclis Başkanı Toptan, TÜSİAD, Barolar Birliği, üniversiteler, siyasi partilerin ve AKP'nin yapacağı çalışmaları sonuca götürmek için uzlaşma sağlanacak yerin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu vurguladı.
22 Temmuz seçimlerinin, vatandaşın demokratik olgunluğunun geldiği yerin net bir kanıtı olduğunu vurgulayan Toptan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu seçimin ortaya çıkardığı sonuçlar da ilginçtir. AKP'ye yüzde 47 oy veren vatandaşımız, anayasayı tek başına değiştirecek çoğunluğu vermedi. Ancak, istikrarı sağlayacak sonuç doğdu.
Geçen dönem istikrarın ülkeye ne denli yararlı olduğu görüldü, ama temsilde adalet de sağlandı. Şu anda 7 parti, 4 grup var. Temsil oranı belki uzun yıllardan bu yana ilk defa yüzde 85'i buldu. Parlamentoda görev yapan herkes için ayrı bir sorumluluk anlamına geliyor bu durum."

'Uçak gibi havalanacak'

Türkiye'nin dünyanın ve bölgesinin en güçlü ülkelerinden olduğunu vurgulayan Toptan, şunları kaydetti:
"Türkiye, bir yandan terör belasıyla boğuşurken, bir yandan da kalkınmasını tamamlamaya çalışmaktadır. İnşallah bu sefer pistin sonuna kadar gelmiş uçak, pistin başına çekilemeyecek, oradan havalanacaktır."

Toptan'dan madalya

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın aylık meclis toplantısına katılan Toptan ile Bayındırlık Bakanı Faruk Nazif Özak'a gümüşten yapılma gemi maketi hediye edildi. Toptan ayrıca Dünya Fair Play ödülünü kazanan Hilal Coşkun'a madalya taktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious