Toptan'dan yeni büyükelçilere tavsiye

Toptan'dan yeni büyükelçilere tavsiye.21878
  • Giriş : 18.02.2008 / 15:00:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, yeni atanan büyükelçilere, ''Türkiye'nin gittiğiniz yerlerdeki güzel imajını daha da güzelleştirmiş olarak döneceksiniz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, yeni atanan büyükelçilere, ''Yeniden Türkiye'ye döneceğiniz gün, çok büyük başarılara imza atmış birer büyükelçi olarak geleceksiniz. Türkiye'nin gittiğiniz yerlerdeki güzel imajını daha da güzelleştirmiş olarak döneceksiniz'' dedi.

Köksal Toptan, yeni atanan büyükelçilere TBMM'de yemek verdi. Yemekte konuşan Toptan, büyükelçilerin atanmasına ilişkin kararnamenin, çok önemli bir döneme denk gelmesi ve içeriği bakımından, ''İlginç ve güzel bir kararname'' olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Bu büyükelçilerin, dünyanın değişik yerlerinde Türkiye'yi temsil etmek üzere görev yapacaklarını ifade eden Toptan, ''Bizim 2 senedir, dış politikada yükümüzü çeken Ali Köprülü arkadaşımız da bu kararnameyle gidiyor. Umuyoruz ve diliyoruz ki, onun yerine gelecek arkadaşımız, en az Ali bey kadar, bize yardımcı olsun, katkı sağlasın'' dedi.

Atamaların, Türkiye'nin dış politikada yıldızının giderek parladığı ve dış ilişkilerinin çok yoğun olduğu bir döneme denk geldiğini belirten Toptan, şöyle devam etti: ''Dışişlerimizin, değişen ve gelişen dünya koşulları içerisinde, yeni konseptinde, pek çok önemli görevleri klasik görevlerine ek olarak yüklendiği bir dönemde, bu kararnameyle dünyanın her bir tarafına gideceksiniz. Bizim, diplomasimiz dünyaca ünlü bir diplomasi. Bize her zaman dünyanın her yerinde başı dik gezmemizi sağlayan bir diplomasi. Deneyimli arkadaşlarımızın bu dönemde de Türkiye Cumhuriyetini gittikleri her yerde çok başarıyla temsil edeceklerine yürekten inanıyorum. Bize gurur verecek çalışmaları gerçekleştireceğinize yürekten inanıyorum, hepinize başarılar diliyorum. Umarım, yeniden Türkiye'ye döneceğiniz gün, çok büyük başarılara imza atmış birer büyükelçi olarak geleceksiniz. Türkiye'nin gittiğiniz yerlerdeki güzel imajını daha da güzelleştirmiş olarak döneceksiniz.''

-MÜSTEŞAR YARDIMCISI RAFET AKGÜNAY-

Ottowa'ya atanan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Rafet Akgünay da TBMM Başkanı Toptan'a, verdiği bu yemek için teşekkür etti. ''Davetiniz bizi gerçekten onurlandırdı, Yüce Meclisin çatısı altında bulunmak gerçekten büyük bir onur vesilesi'' diyen Akgünay, atanan bu büyükelçilerin, Türkiye'nin yurt dışındaki çıkarlarını korumak ve savunmak üzere gittiklerini söyledi. Akgünay, şunları kaydetti: ''Bu çabamızda Cumhuriyetimizin, Atatürk ilke ve inkılaplarının bize rehber olacağına güvenmenizi diliyoruz. Bu kararnamede 5 bayan arkadaşımızın bulunması, Türk kadınının giderek daha etkin bir yere gelmesinin, daha büyük sorumluluklar almasının bir göstergesidir. Bütün arkadaşlarımız, üstlendikleri görevi, kadın erkek ayırımı yapmadan yerine getirmeye hazır durumdadır. Türkiye'nin dışarıdaki imajını, daha da ileriye götürmek için çaba göstereceğiz. Sorunlarımız yurt dışında, uluslararası ilişkilere paralel olarak azalmıyor, artıyor. Fakat bunların üstünden geleceğimize emin olmanızı diliyoruz. Bunun dışında gelişen dünya koşulları, bizi daha uyanık davranmaya zorluyor. Bu bakımdan 4 sene sonra ülkemize, işimizi bihakkın yerine getirmiş olmanın gururuyla, rahatlığıyla dönmeyi arzuluyoruz ve bunda da kararlıyız.''

TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca'nın da katıldığı yemek, daha sonra basına kapalı devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious