Toptan'ın davetinde Çamuroğlu krizi

Toptan'ın davetinde Çamuroğlu krizi.13524
  • Giriş : 28.11.2008 / 18:02:00

TBMM Başkanı Toptan, Alevi Bektaşi Federasyonu heyetini kabul etti. AK Parti Milletvekili Reha Çamuroğlu, heyetin tepki göstermesi üzerine görüşmeye katılmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Balkız, kabulün ardından yaptığı açıklamada, 9 Kasımda Ankara'da yapılan mitingde dile getirdikleri ''zorunlu din derslerinin kaldırılması, Madımak Oteli'nin müze olması, Alevi köylerine cami yapılmasından vazgeçilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması, Hacı Bektaş Dergahının yönetim ve işletilmesinin Alevilere iade edilmesi'' taleplerini içeren dosyayı Toptan'a sunduklarını söyledi.

Köksal Toptan'ın kendilerini sıcak bir ortamda karşıladığını kaydeden Balkız, kendisine teşekkür ederek, ''Sorunlarımızın çözüm yerinin Meclis olduğunu, siyasi partileri göreve davet etmesini, konu üzerinde hassasiyetle durulmasını istedik. Sayın Başkan da mitingin ardından konunun tartışıldığı gibi Mecliste de partiler arasında tartışıldığını, Danışma Kurulunu göreve davet ederek konuyla ilgili mesai harcamalarını isteyeceğini söyledi'' dedi.

Kimi sorunlarının çözümü için Anayasa Değişikliği ve yasal düzenleme yapılması gerektiğine, kiminin de Başbakan ve Bakanlar Kurulu kararıyla çözülebilecek nitelikte olduğunu vurgulayan Balkız, ''Sayın Başkan, bu sorunların vicdan sahibi her kesimin anlaması ve çözümü için adım atması gerektiğini söyledi. Aleviliğin Türkiye ve Anadolu toplumu için büyük bir zenginlik olduğunu, 'bugün hala bu topraklarda Türkçe konuşabiliyorsak bunda alevi Bektaşi halk edebiyatının önemli ve belirleyici rolünün olduğunu' söylediler. Siyasi partilerin ilgisinin yaklaşan seçimlerden dolayı arttığı görüşüne katılmadığını, meclisteki partilerin konuya böyle bakmadığın söyledi '' diye konuştu.

Balkız, Toptan'ın, taleplerini içeren dosyayı inceleyeceğini ve teknik bir çalışma yapacağını, edindiği sonuçları da kendisiyle paylaşacağını söyledi.

-''ÇAMUROĞLU İLE KARŞILAŞMADIK''-

Bir gazetecinin ''İçeride bir kriz yaşandı. Siz Reha Çamuroğlu'nu istemediniz mi?'' sorusu üzerine AK Parti İstanbul Milletvekili Çamuroğlu'nun toplantıda bulunmadığını belirten Balkız, ''Biz Sayın Meclis Başkanı'nı ziyarete geldik. Onun konuğuyduk. Onunla görüştük, Reha Bey ile karşılaşmadık'' dedi.

Balkız, ''Çamuroğlu'nu istemediğinizi söylediniz mi?'' sorusuna ise ''Bu konuda Sayın Meclis Başkanı'nın söylediklerini aktarayım; birkaç gün önce Reha Bey, bir konu hakkında Meclis Başkanı'nı arıyor. Meclis Başkanı da kendisine bizim geleceğimizden bahisle 'lütfen sen de gelip katılır mısın?' diyor. Bu son derece masumane bir ortamda cereyan ediyor. Onun üzerine Reha Bey gelip katılmak istiyor'' diye konuştu.

Çamuroğlu'na neden tepki gösterdikleri sorusu üzerine Balkız, ''Biz bu görüşmeden siyasi partilerimizden herhangi birinin lehine ya da aleyhine sonuç çıkaracak herhangi bir adım atmadık ve atmayız. Biz sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz. Reha Bey'in, 25 kurum temsilcisinin yanına bir 26. Alevi milletvekili olarak oturmasının doğru olmayacağını düşündük'' karşılığını verdi.

Balkız, ''Siz içeride yarım saat boyunca beklediniz. Çamuroğlu da Sayın Başkan ile görüştüğünü söyledi'' demesi üzerine ise ''biz içeride beklerken çay, kahve içtik, cevizli incir yedik. Sorun yok, bu kadar büyütmeye gerek yok'' dedi.

Sorunlarının çözümü için Meclis Başkanı'nın inisiyatif almasını istediklerini ifade eden Balkız, görüşmenin yarım saat sürdüğünü kaydetti. CHP'nin ardından başka partileri ziyaret edip etmeyeceklerini gelişmelere göre değerlendireceklerini anlatan Balkız, Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan da randevu talebinde bulunduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevuyu, talebin kendisine ulaşmadığı gerekçesiyle tekrarladıklarını belirten Balkız, ''Diğer partilerden randevu talep etmeme tavrınız yanlış anlamalara yol açabilir mi? Açılım yapmaya hazır olduğunu söyleyen MHP'den neden randevu talebinde bulunmadınız?'' sorusuna karşılık ise şunları söyledi:

''Hayır. Yanlış anlaşılmasına mahal verecek hiçbir durum söz konusu değil. Yeri ve zamanı gelir, ihtiyaç hissederiz, Sayın Bahçeli ve diğer partilerden de talepte bulunuruz. Bu konuda bir rezervimiz yok. Biz sorunumuzun çözülmesini istiyoruz. Biz siyasi partilerimizle kavga etmek istemiyoruz. Bu sorunlardan hareketle onların birbiriyle kavga etmesini istemiyoruz. Bu sorun Türkiye'de sadece Alevilerin sorunu değil, bir bütün olarak Meclisin sorunu...Alevilerin sorunu olduğu kadar Sünnilerin, demokratların da sorunu... Biz bunun barış içinde tartışarak, konuşarak, birbirimizi anlayarak Meclis çatısı altında çözülmesini bekliyoruz. Kimse bundan dolayı artı oy ya da aksi yönde bir şey beklemesin.''

-''ŞOVA DÖNÜK İŞLERLE ALAKAM OLMAZ''-

Görüşmeye katılmadan Başkanlık makamından ayrılan AK Parti'li Çamuroğlu, Toptan'ın kabulde kendisinin de bulunması için ''nazik bir davette bulunduğunu'' belirterek, ''Ben de kendilerinin nazik davetlerini kabul ederek burada bulunuyordum. Fakat, heyetteki bazı arkadaşlarımızın bu nezaketi anlamadıkları kanaati bizde hasıl olunca ben toplantıya katılmamak için Sayın Başkan'ın iznini istedim. Toplantıya hiç katılmadım'' dedi.

Çamuroğlu, sorular üzerine, gelen heyetle görüşmediğini tekrarlayarak, ''Gelen heyetle görüşmedim. Bu arkadaşlar benim bulunduğum bir masanın etrafında bulunmak istemediklerini açıklıyorlar. Bu, diyalog isteyenlerin nasıl bir diyalog istediğini ortaya koyuyor'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''Sizin naylon ve fason dernekler kurdurarak Alevileri böldüğünüz yönünde açıklama yaptılar'' denmesi üzerine Çamuroğlu, ''Benim kurdurduğum bir dernek göstersinler. Benim kurdurduğum bir dernek, fason, naylon dernek bunlar nasıl oluyorsa...Herhangi bir dernek kursanız, gerçek şahıslarla kurmak zorundasınız. Dernekler gerçek şahıslarla kurulur. Benim kurdurduğum bir dernek, vakıf göstersinler. Bıraksınlar bu işleri. Siyasete girmeden de hiçbir sivil toplum kuruluşunda aktif bir çalışma yürütmedim. Bu bilinçli bir tercihti. Ben yazarım. Böyle, örgütçülüklerle veya bu tür şova yönelik işlerle benim alakam olmaz'' diye karşılık verdi.

Heyetin kendisine yönelik tavrının sorulması üzerine Çamuroğlu, ''Bunu kendilerine soracaksınız'' derken, kendisinin toplantıda bulunmasını istemediklerini kimin söylediği sorusuna ise ''Bana bunu kimse söylemedi. Görevli arkadaşlara söylemişler. Oysa bu arkadaşlar buraya gelmeden önce benim bu kabulde bulunacağımı biliyorlardı. Buraya bunu bilerek geldiler. Burada böyle bir problem ortaya koydular'' dedi.

Çamuroğlu, ''Heyet, (programda Reha Çamuroğlu yoktu, Anadolu Ajansının gündeminden öğrendik) dedi'' denilmesi üzerine, bunun Toptan'ın takdirinde olduğunu belirterek, ''Sayın Başkan'ın takdiridir. Sayın Başkan herhangi bir milletvekilini davet edebilir, kabulünde bulunmasını isteyebilir. Sayın Başkan TBMM Başkanı'dır, ben de bu Meclisin bir üyesiyim. Bunda anormal bir taraf yok'' diye konuştu.

''Tepki, şahsınıza yönelik mi yoksa partinize dönük mü görüyorsunuz?'' sorusunu Çamuroğlu, ''Bu tepki partime yönelikse, o zaman nasıl bir diyalog isteniyor, çok merak ederiz. Çözümü nerede bulacaklar, o zaman çok merak ediyoruz?'' diye yanıtladı.

Çamuroğlu, ''Heyet sizin grubunuzla da görüşecekler mi?'' sorusuna ise ''Bu kendi takdirleridir. Bildiğim kadarıyla böyle bir randevu talebi yok. Sayın Cumhurbaşkanı'nın kendilerine randevu vermediğini söylediler basına, ama Sayın Cumhurbaşkanı'ndan randevu talepleri yok'' karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*