Toptan'ın gençlerden ricası

Toptan'ın gençlerden ricası.10325
  • Giriş : 18.05.2008 / 12:08:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, 19 Mayıs'ın, Atatürk'ün gençliğe verdiği değerin ve Cumhuriyetin onların omuzlarında yükseleceğine olan inancının ifadesi olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Köksal Toptan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı Türkiye'nin her köşesinde büyük bir coşku ve sevinçle kutlandığını ifade eden Toptan, 19 Mayıs 1919 tarihinin, esarete mahkum edilmek istenen Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki özgürlük mücadelesinin başlangı olduğunu dile getirdi.

Büyük Önder'in Samsun'da yaktığı bağımsızlık ateşinin, çaresizlik içerisindeki Türk milletinin umutlarını yeniden canlandırarak aydınlığa ulaşmasının ilk adımı olduğunu vurgulayan Köksal Toptan, "Milletimizin kendi küllerinden yeniden doğuşunun sembolü olan bu tarihten sonra bağımsızlık mücadelesi vatan topraklarının her köşesine dalga dalga yayılmıştır. Tarihimizin akışın değiştiren bu olaydan sonra milletimiz kenetlenerek eşsiz vatanseverlik ve kahramanlık destanı olan Milli Mücadeleyi büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmüştür" dedi.

Köksal Toptan, böylesine büyük anlamlar taşıyan 19 Mayıs'ın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliğe verdiği değerin ve Cumhuriyetin onların omuzlarında yükseleceğine olan inancının ifadesi olduğunu kaydetti.

Atatürk'ün, "Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir" sözleriyle gençliğe olan güvenini dile getirdiğini hatırlatan Köksal Toptan, "Gençlerimizin bu kutsal vatana, onun gösterdiği ilkeler ışığında sahip çıkacağına inancım tamdır. Hedefimiz, ülkemizin en büyük zenginliği ve güç kaynağı olan gençlerimizi, çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla yetiştirerek geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktır. Gençlerimizin demokrasiye, özgürlüklere bağlı; hukuka ve insan haklarına saygılı kendine güvenen ve çözüm üreten bireyler olması hepimizin ortak arzusudur" dedi.

Köksal Toptan, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, bilimin yol göstericiliğinden ayrılmadan, toplumsal ve evrensel barışın korunması için çaba göstermeli, sorunlarını akılla, bilgiyle, diyalog ve dayanışma içerisinde çözmelidir. Gençlerimizin siyaset başta olmak üzere tüm karar alma süreçlerine katılımının hayatımıza dinamizm ve güç katacağına, ülkemize yeni ufuklar açacağına inanıyorum.

Ülkemizin kalkınması yolunda gençlerimizin taşıdığı değeri çok iyi bilen Meclisimiz, onların sorunlarının çözümü için her türlü yasal çalışmayı yapmakta ve destek vermektedir. Büyük Zafer'e giden yolda ilk adımın atıldığı bu anlamlı gün aynı zamanda Meclisimizin sigara yasağını genişletmek için çıkardığı yasanın yürürlüğe girdiği tarihtir.

Vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden sigaraya karşı başlatılan mücadelede en büyük destekçilerimizin gençler olacağına yürekten inanıyorum. Tüm vatandaşlarımızın da Meclisimizin çıkardığı sigara yasağına uyma konusunda gereken duyarlılığı göstermesini diliyorum.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanımızın bağımsızlığı ve bütünlüğü uğruna aziz canlarını veren şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bu güne anlam katan gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en iyi dileklerimle kutluyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious