Toptan'ın gönlündeki anayasa

Toptan'ın gönlündeki anayasa.13524
  • Giriş : 18.08.2008 / 12:54:00

AK Parti iktidarı ile birlikte gündemden düşmemesine rağmen bir türlü el atılamayan yeni anayasa için TBMM Başkanı Köksal Toptan gönlünden geçeni açıkladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Benim gönlüm yepyeni, bir 2008 veya bir 2009 Anayasasını yapmak. Ama bu olamıyorsa Türkiye'nin çağdaşlaşma sürecine ivme katacak bir kısmi Anayasa Değişikliği de tartışılmalı" dedi.

Köksal Toptan, eski milletvekillerinden Ahmet İhsan Gürsoy için TBMM'de düzenlenen cenaze töreninden sonra gazetecilerin sorularına cevap verdi. "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bugün bir görüşme yapacaksınız. Talep sizden mi geldi? Konu nedir?" diye sorulması üzerine Köksal Toptan, görüşme talebinin kendisinden geldiğini ve göüşmenin iade-i ziyaret amaçlı olduğunu söyledi.

Bir gazetecinin, "Liderlerle biraraya gelip Anayasa konusunda görüşebilirim demiştiniz, Başbakan'la görüşmenizi böyle bir başlangıç olarak nitelendirebilir miyiz?" diye sormazı üzerine Toptan, "Yok. Belki konuşuruz onu da ama öyle bir gündemle sayın Başbakan'la görüşmeyeceğim. Ama laf oraya da gelebilir. Onu bilemem" diye konuştu.

Gazetecilerin, "Yeni Anayasa'nın raftan indirilmeyeceği, kısmi Anayasa değişiklikleri ile bundan sonraki çalışmaların hayata geçirileceği ifade ediliyor. Sizce yeni Anayasa gerekli mi, yoksa kısmi değişiklikler yeterli olur mu ?" şeklindeki sorusuna karşılık Köksal toptan, "Bunu uzun uzun anlatmak lazım. Benim gönlüm yepyeni, bir 2008 veya bir 2009 Anayasasını yapmak. Ama bu olamıyorsa Türkiye'nin çağdaşlaşma sürecine ivme katacak bir kısmi Anayasa Değişikliği de tartışılmalı" şeklinde konuştu.

Bu konuda bir girişimde bulunup bulunmayacağının sorulması üzerine Toptan, "Ben üzerime düşeni yaparım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*