Toptan'ın KKTC toplantı turu

Toptan'ın KKTC toplantı turu.12015
  • Giriş : 10.09.2007 / 22:55:00
  • Güncelleme : 10.09.2007 / 23:04:26

Köksal Toptan, Kıbrıs temaslarını Başbakan Ferdi Sabit Soyer'i ziyaretiyle sürdürdü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toptan, kısa sürede üzerindeki izolasyonların kaldırılmasıyla, KKTC'nin özellikle turizm ve yüksek öğretimdeki kaynaklarının daha da ivme kazanacağı ve Doğu Akdeniz'in incisi haline geleceği inancını dile getirdi.

Kıbrıs ziyaretini sürdüren TBMM Başkanı Toptan ve beraberindeki heyet, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer'i ziyaret etti. Heyete ziyaretinde TC Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin eşlik etti. Ziyarette konuşan Toptan, KKTC'de son yıllarda yaşanan gelişmelerin kendilerine gurur ve heyecan verdiğini belirtirken, ekonomik ve sosyal alandaki gelişmelerde hükümetin de büyük katkısı bulunduğunu belirterek Başbakan Soyer'i kutladı.

Türkiye'nin, Kıbrıs Türkü'nün refahının yükselmesi ve uluslararası platformda hakkının ve hukukunun savunulması anlamında üzerine düşen her şeyi bundan sonra da yapmaya devam edeceğini vurgulayan Toptan, kısa sürede üzerindeki izolasyonların kaldırılmasıyla, KKTC'nin özellikle turizm ve yüksek öğretimdeki kaynaklarının daha da ivme kazanacağı ve dünyayı şaşırtan büyük bir performansla Doğu Akdeniz'in incisi haline geleceği inancını dile getirdi.

Toptan, "KKTC, çeşitli baskı, tehdit ve izolasyonlara rağmen bugünkü refah düzeyini yakalamış, fert başına milli gelirini 12 bin dolara yaklaştırmışsa, elinin kolunun biraz daha rahatlatılması suretiyle çok daha büyüklerini yapabilecek performansı sergilemiştir. O nedenle sizi de tebrik ediyoruz" diye konuştu.

KKTC Başbakanı Soyer de, Toptan ve heyetiyle görüşmesinde, konuklarına öncelikle ilk yurtdışı ziyaretlerini KKTC'ye yaptıkları için teşekkürlerini dile getirdi. Kıbrıs Türk halkının tarih boyunca eşitlik davası verdiğine ve bu davanın Kıbrıs Türk halkının adada Rumlar kadar hak sahibi olma temelinde verdiği onurlu bir mücadele olduğuna işaret eden Soyer, bu mücadelede Kıbrıs Türk halkının destek ve güven duyduğu iki unsurdan birinin kendi ulusal ve toplumsal varlığı, diğerinin de Türkiye'nin tartışmasız desteği olduğunu vurguladı.

Soyer, "Biz bu mücadelede yalnızca siyasal anlamda bir mücadeleyle hareket etmiyoruz. Kendi kaynaklarımızı doğru kullanmak ve Türkiye'nin hiçbir zaman unutulmayacak ekonomik destekleriyle bunları doğru kullanarak ekonomik gelişmemizi ilerletmek de bir diğer mücadelemiz.

İşte bu temel doğrultusunda, kat ettiğimiz adımlara yenilerini ilave edeceğiz ve bunların üstüne yeni güzellikler kurarak Doğu Akdeniz'de, Kıbrıs Adası'nda Kıbrıslı Rumlar kadar hak eşitliğine dayalı bir çözüm için, gerek Türkiye gerekse Kıbrıs Türk halkının Avrupa Birliği'nde de onurlu bir şekilde yerini alması için birlikte politikamızı sürdüreceğiz" dedi. Başbakan Soyer, TBMM'nin her zaman desteğini yanlarında bulacaklarından emin olduklarını da sözlerine ekledi.
Ziyaretin sonunda Toptan ve Soyer, birbirlerine plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious