Topun ağzında Peretz var

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

İsrail'de yapılan bir anket, halkın çoğunun Savunma Bakanı Amir Peretz'in istifasını istediğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankete göre katılımcıların çoğu bir aydan fazla devam eden savaşın soruşturulması için bir de komisyon kurulmasını istiyor. Askerî geçmişi olmayan Başbakan Ehud Olmert de savaş yönetiminden dolayı oldukça eleştiri almıştı. Olmert'in siyasî kariyerinin BM ateşkesini kabul etmesi ve Hizbullah'a karşı bir üstünlük sağlayamamasından dolayı sallantıda olduğu belirtiliyor.

Maariv gazetesi tarafından gerçekleştirilen ankete göre katılımcıların yüzde 70'i, İsrail'in kaçırılan iki asker kurtarılmadan BM ateşkesinin imzalanmasına karşı. Yüzde 40'lık bir kesim de Başbakan Olmert'in savaş performansından memnun olduğunu dile getirmiş. Bu oran temmuz ayında yapılan bir ankette yüzde 80 çıkmıştı. Geçtiğimiz ay Peretz'den duyulan memnuniyet yüzde 60 çıkarken, Maariv'in araştırmasına göre bu oran şimdi 28'e gerilemiş durumda. Katılımcıların neredeyse yarısı da (yüzde 49) Olmert'in, savaş sırasında İsrail'in verdiği kayıplardan sorumlu olduğunu düşünüyor. Yine katılımcıların yüzde 66'sı, savaşı kimsenin kazanmadığını düşünürken, yüzde 53'lük bir kesim ise İsrail'in ateşkesi kabul etmek yerine devam etmesinden yana görüş belirtiyor.

İsrail'deki Yedioth Ahronoth gazetesinin gerçekleştirdiği diğer bir ankete göre ise yüzde 41'lik bir kesim Olmert'in istifa etmesini isterken yüzde 57'lik bir kesim de Peretz'in gitmesinden yana olduğu ortaya çıktı. Gazetenin anketine göre yüzde 69'luk bir kesim de "savaş sırasında siyasî ve askerî isimlerin idarelerinin soruşturulması için" bir komisyon kurulmasını istiyor.

İsrail, Filistin'le olan mücadelesi dışında, kurulduğu 1948 yılından beri başka hiçbir çatışmada bu kadar sivil kayıp vermemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious