Topuz: Sorun Başbakan'da

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

CHP'li Ali Topuz, terör tehdidinin yaşandığı bir dönemde Başbakan'ın Türkiye için bir sorun olmaya başladığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Ali Topuz, ayrılıkçı terör tehdidinin yaşandığı, Ortadoğu'nun önemli gelişmelere sahne olduğu bu günlerde dinamik bir kriz yönetimine ihtiyaç olduğunu belirterek, iktidarı ve muhalefetiyle TBMM'nin tam bir dayanışma ve sorumluluk sergilemesi gerektiğini kaydetti. Hükümet ve Başbakan'ın "devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bir tutum sergilemesinin" toplumda tedirginliğe neden olduğunu savunan Topuz, Başbakan'ın ülkenin en yaşamsal sorunu olan teröre doğru teşhis koyamadığını ileri sürdü.

Başbakan'ın "çelişkili" açıklamalarının bu konudaki krizi daha da derinleştirdiğini savunan Ali Topuz, "Başbakan'ın oluşturduğu bazı kişisel ilişkiler ve devlet geleneği ve devlet kuralları dışında sürdürdüğü bazı girişimlerle Türkiye için bir sorun olmaya başlamıştır. Sayın Başbakan'ın kendisi Türkiye için ciddi bir sorun olmaya başlamıştır" diye konuştu.

Ali Topuz, Başbakan Erdoğan'ın dış ilişkilerde Dışişleri Bakanı ve dışişleri bürokrasini devre dışı bıraktığını, bu konuda bilgi birikimi olmayan ve sadece kendi çıkarını düşünen bir kısım kişiler aracılığıyla dış ilişkileri yürütmeye çalıştını iddia etti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, bu gelişmelere seyirci kalmasının, kendisine yapılan bu saygısızlığa bir tepki göstermemesinin ve 'kol kırılır yer içinde kalır' anlayışı ile hak etmediği halde aciz duruma düşürülmesinin daha da vahim bir durum olduğuna işaret eden Ali Topuz, "Bu durumda olan bir Dışişleri Bakanı'na, dışişleri bürokrasisinin saygı ve güveni devam edebilir mi? Bu durumda olan Dışişleri Bakanı'na yabancı misyon temsilcileri ve yabancı meslektaşları acaba nasıl bakacaklardır?" şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın dış ilişkilerinde kullandığı danışmanı Cüneyd Zapsu ile Başbakan arasındaki ilişkinin niteliğine vurgu yapan Ali Topuz, "Başbakan bunları bildiği halde, bu iş adamı ve parti yöneticisine neden sahip çıkma gereği duymaktadır? Sayın Başbakan bir mecburiyet duygusu içinde midir? Bu ilişkilerde toplumumuzun bilmediği gizemli bir durum sözkonusu mudur?" diye sordu.

Ali Topuz, Başbakan Erdoğan'ın bir başka "gizemli ilişkisi"nin de BM Güvenlik Konseyi'nin terörü finanse edenler listesinde yer alan Yasin El Kadı olduğunu söyledi. Topuz, şöyle konuştu: "Yasin El Kadı ile ilişkinizin, ona kefil olacak kadar inancınızın temelinde ne yatıyor? Göstermelik değerlendirmelerle bu gerçeği örtmek mümkün değildir. Bu ilişkinin temelinde de gizemli bir durumun var olabileceği endişesini taşıyoruz. Sonuç olarak; Başbakan'ın tutumu, davranışları ve yönetme anlayışı tedirginlik yaratmaktadır. Başbakan bu durumu ile ciddi bir sorunun ta kendisi konumundadır. İlişkilerinin gizemi açığa çıkarılmalı ve Başbakan'ın şifresi çözülmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious