Topuz transferi tam arapsaçı!

Topuz transferi tam arapsaçı!.10199
  • Giriş : 06.06.2009 / 12:48:00

Transferi iki büyük kulübü birbirine düşüren 3 kulübü karıştıran Mehmet Topuz için izlenecek yol ne..Şimdi ne olacak. İşin uzmanları değişik yorumlar yapıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mehmet Topuz'un mejeri Metin Korkmaz ise olaya farklı yaklaşıyor ve diyor ki: Fenerbahçe, Kayserispor ile bonservis konusunda anlaşmış. Beşiktaş'a vermiş olduğumuz sözü hiçe sayarak, bizi kenara bıraktılar. En başından beri söylüyorum; Mehmet Topuz'un tercihi Beşiktaş kulübüdür. Mehmet Topuz, Beşiktaş'a söz verdiği için, geriye dönüşü olmayan bir yola giriyor. 'Ya Beşiktaş'ta top oynarım ya da ben bu sene Futbol oynamayacağım' diyerek, gerçekçi ve güzel yaklaşım sergiliyor.Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur'dan, çok değerli başkanımız Aziz Yıldırım'dan, Mehmet Topuz'un isteğini dikkate almalarını bekliyoruz. İki büyük camianın başkanından, Mehmet Topuz'un çağrısına kulak vermelerini, anlayışla karşılamalarını rica ediyorum, lütfen.

Peki işin uzmanları ne diyor:

1. GÖRÜŞ: Bir transferin gerçekleşmesi için hem kulübün hem futbolcunun rızasının olması gerekir. Dolayısıyla Mehmet Topuz “ben şu takıma gitmek istiyorum” diyerek kulübü ikna olmadan bir transfer gerçekleştiremez. Ancak aynı şekilde satılan bir mal olmadığı için herhangi bir kulüp herhangi bir futbolcuyu “ben senin bonservisini falanca kulübe verdim, gitmek zorundasın” şeklinde zorlayamaz.

Dolayısıyla eğer Beşiktaş, Kayserispor'la anlaşamazsa ya da Fenerbahçe Mehmet Topuz'u ikna edemezse Mehmet Topuz kulübüne döner ve orada Futbol yaşantısına devam eder. Mehmet Topuz, Beşiktaş'la yaptığı ön anlaşmada muhtemelen “Siz kulübümle anlaşırsanız ben Beşiktaş'ta oynamayı kabul ediyorum” dediği için bu anlaşma geçersiz sayılır.

Aynı şekilde Kayserispor'un bonservisi Fenerbahçe'ye vermesi de “Fenerbahçe'nin futbolcuyla anlaşma şartına” bağlıdır. Görünen o ki Mehmet Topuz ya kulübünde kalacak, ya Beşiktaş Kayserispor'u ikna ederse Beşiktaş'a gidecek ya da Fenerbahçe kendisini ikna ederse Fenerbahçe'ye gidecek. "

2. GÖRÜŞ: Bir kere kesin olarak futbolcu istemediği, yani imza atmadığı takdirde bonservisi bir başkasına devredilemez...Mehmet Topuz Beşiktaş'la, Kayserispor ise Fenerbahçe ile anlaştığını deklare ederek olası bir transfer için tavırlarını ortaya koymuştur.

Ancak Beşiktaş'ın da sadece futbolcu ile anlaşması yeterli değil...Sözleşmesi devam eden bir futbolcunun önce kulübüyle anlaşmak mantıklı olan harekettir.

3. GÖRÜŞ: FIFA'nın bu konuda tavrı net: Böyle bir şey ortaya çıktığında kendi ülke federasyonunuzla olayı çözün. Çözemezseniz ben olaya el koyarım...

OLACAK OLAN NE?

Şu an Beşiktaş, Fenerbahçe ile değil, Kayserispor ile anlaşmak zorunda...Kayserispor ise ya Mehmet Topuz'u Fenerbahçe'ye gitmesi için ikna eder, ya da Beşiktaş teklifini yükseltip futbolcunun bonservisini Kayseri'den alır...Taraflar mutabakat sağlayamazsa Mehmet Topuz mecburen Kayserispor'da kalır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*