Torba Kanun Tasarısı kabul edildi

Torba Kanun Tasarısı kabul edildi.36422
  • Giriş : 12.06.2009 / 17:26:00

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazinenin net borçlanma miktarının 74,8 milyar TL'ye kadar çıkarılmasına olanak sağlayan düzenleme kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Komisyonda, ''torba kanun'' olarak nitelendirilen Bütçe Kanunlarında Yer Alan Bazı Hükümlerin İlgili Kanun ve KHK'lere Eklenmesi ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısının görüşmelerine bugün de devam edildi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Hazinenin, öngörülen bütçe açığı kadar borçlanmasına, bu borçlanma miktarının Bakanlar Kurulu kararıyla yüzde 5 artırılmasına yönelik düzenlemenin 2002'de de yapıldığını hatırlatarak, bu düzenlemenin bütçe açığının korunması ve kontrol altında tutulması için gerekli olduğunu savundu.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Hazinenin 2009 yılı 5 aylık borçlanma miktarının 27 milyar 341 milyon TL'ye yükseldiğini kaydederek, bu borçlanmanın yasal sınırı aştığını, Hükümetin yasa dışı borçlanma yaptığını ileri sürdü.

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, kriz şartlarında mali disiplinin esnetilebileceğini belirterek, ''Bu esnemenin sınırı olmalı. Bütün sorunları, bütçe açığını büyüterek çözelim derseniz, daha büyük sorunlar çıkar karşımıza'' dedi.

Komisyonda kabul edilen maddeye göre, Hazinenin net borç kullanımı tutarı, 2009 yılı için 1 Ocak 2009 tarihinden geçerli olmak üzere Bakan ve Bakanlar Kurulu tarafından artırılan net borç kullanım tutarının 5 katı olarak uygulanacak.

-BAŞBAKANLIK PERSONELİNE FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM stenografi kursuna katılanların kadroya atanmasına ilişkin düzenlemenin tasarıdan çıkarılması yönünde görüş bildirdi.

Şimşek, Komisyonda dün kabul edilen ve Başbakanlık personeline fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin düzenlemenin yeniden ele alınmasını ve Komisyonun uygun görmesi halinde bu düzenlemenin tasarıdan çıkarılmasını istedi.

Bakan Şimşek, personelin özlük haklarına ilişkin düzenlemelerin, ilgili kanunlarda yapılması gerektiğini, bunun için bir çalışma yapılmasının daha doğru olacağını söyledi.

Bunun üzerine, milletvekillerinin verdiği tekriri müzakere (yeniden görüşme) önergesinin kabul edilmesiyle, söz konusu düzenleme görüşmeye açıldı. Görüşmelerden sonra verilen önergelerin kabul edilmesiyle de Başbakanlık personeline fazla çalışma ücreti ödenmesine ilişkin düzenleme tasarıdan çıkarıldı.

Muhalefet milletvekilleri, düzenlemenin tasarıdan çıkarılmasına yönelik eleştirilerini dikkate aldığı için Maliye Bakanı Şimşek'e teşekkür etti.

Komisyonda, 9 maddesi daha kabul edilen tasarının görüşmeleri sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*