Torba yasa 2014 ne oldu? - Bağkur borç Öğrenme - Gss Bağkur affı 2014 - Taşeron haberler burda

Torba yasa 2014 ne oldu? - Bağkur borç Öğrenme - Gss Bağkur affı 2014 - Taşeron haberler burda.39630
23.02.2014 / 07:52:24

Torba yasada neler çıkacağı merakla bekleniyor. Torba yasa bekleyenler, bir an önce açıklama olmasını bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Torba yasa hükümleri çerçevesinde, vatandaşın bilgisi dışında telefon aboneliği yapanlara idari para cezası verilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun çerçevesinde, vatandaşın bilgisi dışında telefon aboneliği yapan yaklaşık 12 bin işletmeye "evrakta sahtecilikten" idari para cezası verilecek. Böylece hem 600 binden fazla dava dosyası ortadan kalkacak hem de devletin kasasına yaklaşık 1 milyar lira girecek.

Resmi Gazetede dün yayımlanan "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", Türkiye'de yaklaşık 12 bin cep telefonu işletmecisi şirket hakkında "evrakta sahtecilik" suçlamasıyla açılmış davaların ortadan kalkmasını sağlayacak.

Türkiye'de telefon aboneliği işlemleri, 2008 yılında yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Kanunu ile düzenlendi. Ancak cezalara ilişkin bu yasada bir maddenin bulunmadığı 2000-2010 yılları arasında ticari amaçlarla başkaları adına cep telefonu IMEI kaydı yapan veya yaptırılan işletme sahipleri hakkında Türk Ceza Kanunundaki "evrakta sahtecilik" suçlamasıyla dava açıldı. Bu tür dava dosyalarının sayısının 600 bini aşması üzerine, konunun çözüme ulaşması, ekonomik suça ekonomik ceza verilmesi ve mahkemelerin iş yükünün azaltılması için yeni bir düzenlemeye gidilmesine karar verildi. Yeni yasanın 104. ve 105. maddeleriyle Elektrik Haberleşme Kanununun ilgili maddeleri düzenlendi.


MEMURA, EMEKLİYE ZAM

10.4 milyon emekli ve 2.6 milyon memur 2014 yılı zamlarına kilitlendi. Toplu sözleşmeye göre; 2014'te memurların taban aylıklarında brüt 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. 1.9 milyon memur emeklisinin maaşında da net 146 lira artış gerçekleşecek. Bu ay yapılacak zamma ek olarak memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı da verilmesi gündemde. 2013'ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon yüzde 3'ü geçerse, memur ve memur emeklileri geçen oranda artı bir zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise bu ay, 2013'ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyona göre zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 6 aylık enflasyon tahminlerine göre yüzde 2.85 oranında artırılması öngörülüyor. Ancak kesin zam oranı, ayın 3'ünde belli olacak.

GSS AFFI İÇİN 3 ALTERNATİF

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi kapsamında primlerini ödemeyenlere müjde. 18 yaşını dolduran; çalışmayan ve öğrenci olmayanların ödemesi gereken GSS prim borçlarına af için geri sayım başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yaklaşık 4 milyon kişiyi ilgilendiren GSS affı için 3 alternatif hazırladı. Kurum, "Prim borcu olanların tamamının borçlarının faizlerinin silinmesi, ana paranın 12 eşit taksitte ödenmesi", "Sağlık hizmeti alanların borçlarının faizlerinin silinerek, ana parasının taksitle ödenmesi" ve "Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana hiç sağlık hizmeti almayanların borçlarının ana para ve faiziyle birlikte tamamının silinmesi" olarak alternatifleri belirledi. Alternatiflerden birinin uygulanmasına Bakan Çelik karar verecek. Çalışma Bakanlığı'nın bu ay TBMM'ye göndermesi beklenen torba yasa tasarısının içinde yer alacak düzenlemelerden biri GSS affı olacak.

TAŞERON ÇİLESİ SONUNDA BİTİYOR

Hükümet ile sendikalar arasında yapılan son Üçlü Danışma Kurulu Toplantısı'na taşeron işçilerin sorunları damgayı vurmuştu. Sendika yetkilileri, Çalışma ve Sosyal Bakanı Faruk Çelik'in tarafların alt işverenlikle ilgili görüşlerini aldığını, Bakanlığın bu konuda bir çalışma yapıp taraflara göndereceğini açıklamıştı. Taşeron işçileri için hazırlanan yeni yasa taslağının son şeklinin bu ay ortaya çıkması bekleniyor. İzinlerinden maaşlarına kadar 1 milyonun üzerindeki taşeron işçilerin haklarında bir iyileştirme yapılacak.

ESNAFIN BORCU BİTİYOR

3 Milyona yakın Bağ-Kur'lu da af heyecanı yaşıyor. Prim borcu olan Bağ-Kur'lulara af çalışması da büyük heyecan yarattı. Düzenlemenin bu ay Meclis'e gönderilmesi bekleniyor. Milyonlarca küçük esnaf, Bağ-Kur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Yeni düzenleme ile Bağ- Kur'a 24 aydan çok prim borcu olanlar, ana para borcu sabit kalmak kaydıyla, gecikme zamlarının yüzde 50'si silinerek 36 taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*