Torba yasa 2014 maddeleri tasarısı derlemesi - Torba yasası bedelli askerlik 2014 - Torba yasada neler var?

Torba yasa 2014 maddeleri tasarısı derlemesi - Torba yasası bedelli askerlik 2014 - Torba yasada neler var?.39630
14.01.2014 / 20:29:13

Torba yasa hakkında bütün detaylar Haberaktuel.com'un ekonomi sayfalarından paylaşılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Türkiye'nin haber siteleri arasında yükselen yıldızı Haberaktuel.com torba yasa ile ilgili detayları sunuyor... Torba yasada bedelli askerlik çıkarılmayacak.

Ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yeni bir bedelli meselesini düşünmediklerini ve hükümetin bu konuda kararlı olduğunu söyledi. 

TBMM'ye sunulan torba yasaya göre, kontörlü hatabonelerinin cep telefonundan internet kullanımı için ödediği 'özel iletişim vergisi' oranı yüzde 25'ten yüzde 5'e düşüyor. Elmas, pırlanta, yakut, zümrüt ve inci gibi kıymetli taşlarda katma değer vergisiistisnası sona eriyor. Engellilere hem bakım hem de istihdam için yeni haklar tanınıyor. Kontörlü ceptelefonu abonelerinin özel iletişim vergisi düşüyor.Kıymetli taşlarda katma değer vergi vergisi istisnası kalkıyor.

KAÇAKLA MÜCADELE İÇİN BANDROL ZORUNLULUĞU

Engellilere yeni haklar sağlanıyor. Yeni buluş geliştirenlere vergi istisnası getiriliyor. Kontörlühat sahibi cep telefonu aboneleri yükledikleri parayı internet için kullanırsa özel iletişimvergisi yüzde 25 yerine yüzde 5 olacak. Maliye bakanlığı oranı sıfıra indirmeye yetkili olacak.Havayolu şirketlerinin uçak alımı kolaylaştırılıyor. Havayolu şirketleri uluslararası sicile tescilli ipoteklerini Türk mevzuatına uygun olarak paraya çevirebilecek. Anadolu ajansı, KİT, kamu personel rejimi, Kamu İhale Kanunu ve Sayıştay Kanunu gibi mevzuatın dışındı tutulacak.Tasarı yasalaştığında, kıymetli taşlar için de katma değer vergisi ödenecek. Borsa'da işlemgörenler dışındaki elmas, pırlanta, yakut, zümrüt ve inci gibi kıymetli taşlarda katma değervergisi istisnası sona eriyor. Engelli çalıştıran 'korumalı işyerlerine' devlet mali desteksağlayacak. Her bir engelli çalışanın yıllık ücretinin belli bölümü devlet tarafından ödenecek. Engellilere ve yaşlılara kişisel giderlerini karşılayabilmeleri için bütçeden karşılanarak'harçlık' verilecek. Kayıtdışı ekonominin yüksek olduğu sektörlerde kaçakla mücadele içinürünlere bandrol zorunluluğu getirilecek.

İNTERNET ORTAMINA DÜŞEN GÖRÜNTÜLERLE İLGİLİ ANINDA ANINDA ÖNLEM ALINABİLECEK

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda internetle ilgili düzenlemeler içeren bir torba yasa tasarısı bulunmasına karşın AK Partili Necdet Ünüvar ve milletvekilleri benzer bir teklifi daha da genişletilmiş haliyle Meclis'e sundu. Teklife göre özel hayatının gizliliği ihlal edilen gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na doğrudanbaşvurarak içeriğe erişimin engellenmesi önlemi uygulanmasını isteyebilecek. Başkanlık, talebi uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne gönderecek. Talepte bulunan kişi ya da kurum, 24 saat içinde bu talebi sulh ceza hakiminin onayına sunacak. Hakim kararı olmazsa, engelleme önlemi kendiliğinden kalkacak. Ancak, özel hayat, hak veözgürlüklerinin korunması söz konusu olduğunda, gecikmesinde sakınca bulunulan hallerde TİB Başkanı ya da Ulaştırma Bakanının emriyle doğrudan yayın engellenebilecek. Erişimeengelleme kararları belirli bir süreyle sınırlı olarak verilebilecek.

Bu arada İzmir Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde bir grup sağlık çalışanıyla birlikte basın açıklaması yapan Genel Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Ali Gül, geçen 3 Ocak'ta kabul edilen ve 'tam gün yasası' olarak bilinen torba yasadaki düzenlemelere tepki gösterdi.

Hastane yemekhanesi önünde yapılan basın açıklamasında, TBMM'de kabul edilen bu yasa ile hekimlere karşı özel hastane tekellerinin korunduğu, uygulanan sağlıkta dönüşüm programının doğurduğu tüm olumsuzlukların sağlık çalışanların üzerine yıkılmak İstendiği öne sürüldü. Anayasa Mahkemesi tarafından birçok maddesi defelarca iptal edilen tam gün yasasının yeniden torba yasanın içine dahil edildiğini belirten Ali Gül, ruhsatsız ilaç üretenlere yanlızca para cezası getirildiğini, acil hastaya bakmayan, para isteyen özel sağlık kuruluşlarına uygulanacak faaliyeti durdurma cezasının cezanın 3 aydan 10 güne düşürüldüğünü, insan sağlığını ticari faaliyet haline getirenlerin cezasının kaldırıldığını savundu. Aile hekimlerinin hastanelerin acil servislerinde nöbet tutmasının yasalaştışığını da dile getiren Genel Sağlık İş Genel Başkanı Dr. Ali Gül, acillerdeki yığılmanın çalışanlara ek yük getirilerek aşılmaya çalışıldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*