Torba yasa 2014 beklentisi - Torba yasası Bağkur affı 2014 - Vergi borcu affı 2014 - Taşeron haber - Taşerona kadro varmı?

Torba yasa 2014 beklentisi - Torba yasası Bağkur affı 2014 - Vergi borcu affı 2014 - Taşeron haber - Taşerona kadro varmı?.36422
03.03.2014 / 07:12:19

Torba yasada çıkması planlanan bir çok talep bulunuyor. Bunlar ardında taşerona kadro da var, bağkur - vergi affı da var!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


SORU: Bizler devlette çalışan taşeron işçileriyiz. Bize Kadro gelecek mi? Bir grup hastane çalışanı!

CEVAP: Çalışma Bakanlığı verilerine göre, halen özel sektörde 572 bin, kamuda 661 bin taşeron çalışanı var. Şu an hazırlanan torba kanun tasarılarında kesinlikle taşeron çalışanlara kadro verilmesi söz konusu değil. Böyle bir çalışma yok. Taşeron işçilerine yönelik tek çalışma var, o da İş Kanunu’nda değişiklikleri içeren önümüzdeki aylarda Meclis’e gönderilecek Torba Kanun çalışması. Bu çalışmada genel olarak taşeron çalışanların en büyük problemleri olan; kıdem tazminatına hak kazanmaları, yıllık ücretli izinlerini kullanmaları, sendikal haklardan faydalanabilmeleri, ücretlerinin tam ve zamanında ödenmesi gibi sorunlara yönelik düzenlemeler var. Kamu işyerlerinde kadrolu personel çalıştırmak yerine kanuna aykırı hizmet alımı adı altında geçersiz uygulamalara gidilmemeli. Kamu İhale Kanunu uygulamalarında İş Kanunu mutlaka dikkate alınmalı. Hizmet alımıyla daha düşük maliyetli işgücü istihdam edeyim derken, yapılan hataların kamuya maliyeti daha yüksek oluyor. Şu anda 6600 karayolları taşeron işçisi devlete dava açtı ve kazandı. Sonuç olarak bu işin kamuya faturası 1 milyar 236 milyon TL.

BUNLARI DA OKUYUN:

AK Parti'nin oyları azalıyor mu? - ÖZEL
Zarrab'ın yurtdışına kaçacağı doğru mu?
AK Parti, milletten uzaklaşıyor mu? - ÖZEL
Çok konuşulacak paket Meclis'ten geçirildi
TBMM'deki 6 birimde denetim yapılamamış


AFLAR

Cumhuriyet tarihinin en büyük af yasası” diye de adlandırılan 6111 sayılı yasa ile 100 milyar lirayı aşan vergi ve sigorta primi alacakları başta olmak üzere pek çok borç affedilecek.

Borçların yapılandırılması, “kısmi bir af” da uygulanarak yapılıyor.
Bilmeyenler için özetleyelim.
1. Vergi, SSK (4/a) ve Bağ-Kur (4/b) prim alacaklarının anaparasında, 1 lira dahi indirim yapılmıyor.
2. Vergi, SSK ve Bağ-Kur primleriyle ilgili birikmiş gecikme faizi ve gecikme zammı siliniyor.
3. Anapara üzerinden TEFE/ÜFE artış oranlarına göre, yeni bir faiz hesaplanıyor.
Yeni faiz tutarı, daha önce birikmiş olan faizin (yıllara göre değişmekle birlikte) yaklaşık dörtte birine iniyor.
Başka bir anlatımla, birikmiş gecikme faizi ve zammının, yaklaşık dörtte üçü affediliyor.
4. Bu şekilde yeniden hesaplanan yani bir kısmı af edilerek yenidenbelirlenen toplam borca da “yıllık yüzde 5 faiz” uygulanmak suretiyle, 18 taksit ve 36 ayı bulabilen bir vade sağlanıyor.

Vergi ve prim borcunu düzenli ödemeyenler, önceki alışkanlıklarından kurtulmak zorundalar.
Ödeme yönünden “iki yönlü bir kıskaca” giriyorlar.

TORBA YASADA BAŞKA NELER VAR?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, düzenlediği basın toplantısıyla içinde pek çok yeni düzenleme bulunan "torba yasa"yla ilgili çarpıcı detaylar paylaştı. Milyonlarca vatandaşa sağlanacak haklar şöyle:
ÜCRETSİZ KOLEJ: Özel okulların ücretsiz öğrenci okutma kontenjanlarında öncelik şehit, gazi, vazife malullerinin ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklarına verilecek. Bu hak, devlet koruması altındaki çocuklara da tanınacak.
BAKIM HİZMETİ: Muhtaç durumdaki yaşlıların sıra beklemeden "evde bakım hizmeti" alabilmesi için hizmet alımı yöntemi devreye alınacak. Bakımı kurumlarda yapılan kimsesiz yaşlılara "aylık harçlık" ödenecek.
BAKICI ANNE: Suça sürüklenen çocuklar için Çocuk Destek Merkezleri açılacak. Kimsesiz çocuklar için ilk defa Çocuk Evleri Siteleri kurulacak. Çocuk evlerinde 24 saat "bakıcı anneler" görev alacak.
BAKIM AYLIĞI: Evde bakım aylığı uygulamasında evinde birden fazla engelli olan ailelerin gelir hesaplamasında birinciden sonraki her bakıma muhtaç engelli "iki kişi" sayılacak. Bu yolla daha çok engelli ailesi gelir kriterinde evde bakım aylığı alabilecek.
ENGELLİ TEŞVİKİ: Özel sektörde devletin daha önce koruma altına aldığı çocukları istihdam edenlerin sigorta primleri 5 yıl süreyle Hazine tarafından karşılanacak.
GURBETÇİLERE MÜJDE: İlk defa gurbetçilerin sorunlarının birebir çözümü için yurtdışında teşkilatlar oluşturacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*