Yeni torba yasa 2014 - Taşeron Torba yasası taşeron haber - Sgk Bağkur affı 2014 - Son torba yasasında neler var?

Yeni torba yasa 2014 - Taşeron Torba yasası taşeron haber - Sgk Bağkur affı 2014 - Son torba yasasında neler var?.23999
20.02.2014 / 07:26:48

Torba yasada neler olacak? Erken emeklilik ve taşeron kadro ile ilgili beklentiler devam ediyor. Detaylar bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Torba yasasında neler olacak? Binlerce kişinin beklediği soru henüz cevabını bulmadı.

Maliye'den üç çocuk için verilmesi planlanan teşvike yeni formül geldi. Nakit yerine gelir vergisi desteği verilecek. Ayrıca çalışan anneler altı yıl erken emekli olacak.

Sabah'ın haberine göre; hükümetin üzerinde çalıştığı çocuk teşvik paketine sürpriz düzenlemeler girdi. Çalışan kadınlara altı yıl erken emeklilik yolu açılıyor. Buna göre, 3 çocuk yapan kadına 6 yıl borçlanma hakkı veriliyor. Gelir Vergisi Yasa tasarısı ile üç çocuklu asgari ücretlide gelir vergisi yükü sıfıra çekiliyor. Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın "nakit" destek talebinin devlete ağır yük getireceği gerekçesiyle, vergi teşvikinde karar kaldı.

DOĞUMLA SINIRLI DEĞİL

Dört bakanlığın yer aldığı paket yeni yıldan önce açıklanacak. Pakete göre, doğum yapan kadına destek doğumla sınırlı kalmayacak. Çocuğu belli yaşa gelinceye kadar yarı zamanlı, esnek çalışma modelini tercih edebilecek. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılıyor. İşe başlama tarihinden önce doğmuş çocuklar için de çalışan kadın bu borçlanma hakkından yararlanabilecek.

ESNEK ÇALIŞMA MODELİ

Aile Bakanlığı, ev kadınlarının maddi koşullarına göre hem nakit hem de mama, bez ihtiyaçlarının karşılanması önerisi getirdi. Ancak, Maliye nakit desteğinin mali yükünün ağır olacağını bildirdi. Avrupa'daki gibi çalışan anneler için yüzde 40 esnek çalışma sistemi de getirilecek.

KADEMELİ EMEKLİLİK GÜNDEMDE

Çocuk sayısına göre, kademeli emeklilikte gündeme gelirken bu konuda nihai karar Bakanlar Kurulu'nda verilecek. Çalışma Bakanlığı, esnek çalışanların emeklilik hakkına erişebilme imkânlarının geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm esnek çalışanların eşit muamele ilkesine uygun olarak yıllık ücretli izin, hafta tatili, günlük dinlenme süresi, kreş gibi haklardan yararlanmaları güvence altına alınacak.

HAMİLELİK RİSKE ATILMAYACAK

İş ve çalışma koşulları hamileliği riske atmayacak şekilde düzenlenirken, periyodik kontroller konusunda her türlü kolaylık gösterilecek. Hamile kadınlar ağır işlerde çalıştırılamayacak. Kamuda çalışan işçi, memur kadınlar muayene günlerinde ücretli izinli sayılacak. Doğum iznine çıkan kadının primini devlet karşılayacak. İzindeki personel için kamuda geçici görevlendirme yapılacak.

TAŞERON KADRO

Büyük kısmı Karayolları Genel Müdürlüğü olmak üzere kamu kurumlarında çalıştırılan 600 bin dolayındaki taşeron işçinin kadro umudu suya düştü. Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in önceki gün yapılan Üçlü Danışma Kurulu toplantısında tüm taşeron işçilerin kadroya alınmasının söz konusu olmadığını söylediği öğrenildi. Kadroya sadece, açtıkları davayı kazanan 5 bin 700 dolayındaki işçinin alınması bekleniyor.

Edinilen bilgilere göre, Bakan Çelik başkanlığında yapılan Üçlü Danışma Kurulu toplantısında taşeron ve esnek çalışma konusunda işçi sendikaları birlikte hareket ederek, kamudaki taşeron sorununun çözülebilmesi için tüm işçilerin kadroya alınmasını istediler. Çelik ise 600 bin kişinin kadroya alınmasının mümkün olmadığını ama devleti milyarlarca lira sorumlulukla karşı karşıya bırakan bu sorunun çözülmesi için sendikaların önerilerini sordu. Karşılıklı olarak sunulan koşullarda anlaşma sağlanamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*