Torba yasa Bağkur affı 2014 - Taşeron haber - Ssk sorgulama sistem - Vergiler Sgk affı 2014 - Bağkur ödeme ekonomi

Torba yasa Bağkur affı 2014 - Taşeron haber - Ssk sorgulama sistem - Vergiler Sgk affı 2014 - Bağkur ödeme ekonomi.39630
12.02.2014 / 17:57:33

Torba yasa ile Bağkur affı çıkacak mı? Vergi, Bağkur, SSK affı bekleyenler gözünü torba yasaya dikti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


gib.gov.tr adresinden vergi sorgulaması ve ödemesi yapabilirsiniz. Bu arada Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Ben affın Türkiye literatüründen silinmesi gerektiğine inanıyorum. Af doğru bir kelime değil' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bizim artık genetik kodlarımızın değişmesi lazım. Hindistan gibi, Çin gibi ihracat odaklı bakmamız lazım. Asya'yı keşfetmemiz lazım. Çünkü Asya'da çok büyük bir tüketici kitlesi var. Oralara bizim satacağımız çok şey var, hiç korkmamamız gerekiyor. Avrupa Birliği zaten bizim geleneksel pazarımız. Afrika son yıllarda büyük mesafe aldığımız bir pazardır" dedi.

Maliye Bakanı Şimşek, TGRT Haber'de yayınlanan Ankara'nın Gündemi Programı'na konuk oldu. Şimşek, TGRT Haber ve İhlas Haber Ajansı Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın sunduğu programda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 17 Aralık operasyonunun piyasalarda tedirginlik yarattığını belirten Şimşek, "Döviz borcu olan şirketlerin döviz talepleri ciddi miktarda arttı. Vatandaşlarımız, geçmişte liranın değer kaybettiği dönemlerde satıcı olarak piyasaya çıkardı. Bu defa satmadıkları gibi bir miktar almaya çalıştı. Bankacılık sektörüne baktığımızda herhangi bir döviz açığı yok. Yani bankacılık sektörünün döviz yükümlülükleri ile döviz varlıkları arasında pek bir fark yok. 2001'e ya da 1994'e baktığınızda dövize talebin bankalardaki açıktan kaynaklandığını görürsünüz. Bu defa bankacılık sektörünün çok iyi yönetildiği ve denetlendiği için böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Bu dönemdeki sıkıntının kaynağı reel sektördür. Son dönemlerde çok ciddi yatırımlar yapıldı. Bu yatırımların bir kısmı da döviz ile borçlanılarak yapıldı. Reel sektörün döviz açığı yaklaşık 170 milyar dolar. Bunun yaklaşık 17 milyar dolarının 12 ay vadesi var. Aslında bu çok büyük bir meblağ değil. Geriye kalanı ise orta ve uzun vadeli. KOBİ'lere baktığınızda çok fazla döviz borçlarının olmadığını görüyorsunuz. Bu döviz borçlarının çoğu büyük şirketlere ait. Büyük şirketlerin de büyük bir kısmı ihracat yapıyor. Doğal olarak bir döviz açığınız var. Ama ihracat geliriniz de olduğu için ödemeleri yapmak adına bir sigortanız da var. Hane halkının 190 milyar doların üzerinde net altın ve döviz fazlası var. Bunların kimisi yastık altında, kimisi bankalarda. Devlete yani hazineye baktığınızda da bir döviz açığı söz konusu değil" diye konuştu.


GÜNDEMİMİZDE YAPILANDIRMA YOK

Devletin bir alacağı varsa bunun mutlaka reel karşılığı alınır ve vadeye yayılacaksa da mutlaka en az enflasyon farkı ya da faiz farkı alınır. Şuanda gündemimizde kesinlikle bir yapılandırma yok. Gelir vergisi reform tasarısına gelince, bu tasarı uzun bir süredir Meclis'te. Keşke, geçtiğimiz Haziran ayında bunu tamamlayabilseydik. Ekim ayında biraz çalıştık, araya bir sürü şey girdi. Bu önemli bir reform ve inşallah bunu en kısa zamanda yasalaştırırız."

Bu arada 3 milyon Bağ-Kur'lu ile 4 milyon GSS borçlusu af heyecanı yaşıyor. Vatandaşlar bu şekilde devletle barışacak, borcunu rahat ödeyecek.

Milyonlarca kişinin gözü kulağı ocak ayında Meclis'e sunulacak torba yasa tasarısında... Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarına af çalışması büyük heyecan yarattı. 3 milyona yakın Bağ-Kur'lu ile yaklaşık 4 milyon GSS borçlusunun yüzünü güldüren düzenlemelerin Ocak'ta Meclis'e gelmesi beklenirken; tasarının kapsamının genişleyeceği, işveren prim borcu bulunanlara da af imkanı sağlanacağı iddia ediliyor.

36 TAKSİTTE KOLAYCA ÖDENECEK

Milyonlarca küçük esnaf da, Bağ-Kur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Kendileri gibi aileleri de bu haktan mahrum kalıyor. Getirilmesi planlanan yeni düzenleme ile Bağ-Kur'a 24 aydan çok prim borcu olanlar, ana para borcu sabit kalmak kaydıyla, gecikme zamlarının yüzde 50'si silinerek 36 aya kadar taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak. Böylece borçlar daha düşük taksitlerle ödenebilir hale gelecek.

EMEKLİLİK İMKANI DA BULUNUYOR

24 aydan çok Bağ-Kur prim borcu olanların isterlerse hem borçları hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek. Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, bu sürelerin bir kısmını ödeyerek, günlerini tamamlayabilecek. Öte yandan 24 aydan az borcu olanların sildirme hakkı olmadığı için bu kişiler de gecikme zammının yarısını sildirerek borçlarını 36 ay taksitle ödeyebilecek.

ÇALIŞMA SEVİNDİRDİ

Devlet ve üniversite hastanelerinden ücretsiz, özel hastanelerden ise fark ödeyerek yararlanmak için 2012'de uygulamaya giren Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi kapsamında primlerini ödemeyenler, af çalışmasına sevindi. 18 yaşını dolduran; çalışmayan ve öğrenci olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanması için ödemesi gereken GSS prim borçlarına af gelecek. Bu şekilde 4 milyon kişinin 8 milyar liralık borcunun tamamının silinebileceği belirtiliyor. 2012'de hayata geçirilen yasal düzenleme ile 12.5 milyon kişi GSS kapsamına girdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*