Torba yasa ile vergi affı 2014 - genel af 2014 - Torba yasası Sgk affı iddiaları

Torba yasa ile vergi affı 2014 - genel af 2014 - Torba yasası Sgk affı iddiaları.30436
21.01.2014 / 07:26:50

Torbada yasada Bağkur affı, vergi affı gelecek mi? Binlerce kişi bu affın haberini gözlüyor. İşte detaylar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Türkiye'nin en güvenilir haber kaynakları arasında yer alan www.haberaktuel.com, af ile ilgili detayları yakından takip ediyor. Maliye Bakanlığı'nı takip eden haberaktuel.com, ayrıntıları açıklıyor...

Haziran ayında gerçekleştirilen sınav sonrasında Almanca ve İngilizce cevap kâğıtlarının karışması sebebiyle 718 öğrencinin puanı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yeniden hesaplanmıştı. Bunun üzerine CHP Milletvekili Aydın Ayaydın, sınavın iptali ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin idare mahkemesine dava açtı. Ayaydın, sonuçların yeniden değerlendirilmesinin puanlardaki standart sapmaları değiştireceği ve bunun da tüm öğrencilerin sıralamasına yansıyacağı gerekçesiyle sınav sonuçlarının, yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtmişti. Mahkeme de dün açıkladığı kararla, sınavın yanlış değerlendirilmesinin sadece 718 öğrenciyi değil sınava giren 1 milyon 112 bin adayın sıralamasını etkilediğini vurgulayarak, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Öte yandan Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu, MEB’in SBS sınavının iptali ve puanların yeniden hesaplanması yönündeki kararla birlikte bugüne kadar hemen her adımda yaptığı yanlışların üzerine bir yenisini daha eklediğini aktardı. Eğitim Sen, “Her yıl başka bir değişiklik yapan MEB’in yaptığı hatalar nedeniyle mağdur olanların sayısı giderek artmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

CHP Milletvekili Aydın Ayaydın adına davayı açan avukatlardan Ceylan Türkoğlu, alınan yürütmeyi durdurma kararının şu anda nasıl uygulanacağının muamma olduğunu belirtti. Türkoğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: “Alınan karar bu tercihlerin durdurulması yönünde. Bu, bizim açtığımız davanın haklılığını gösteriyor. Dava sonuçlanmadı, yargılama devam ediyor. Mahkeme şimdi hangi yürütmeyi durduracak? Biz o zaman başvurduğumuzda tercih süresi henüz bitmemişti. MEB’in tüm adayların puanını yeniden hesaplaması gerekirdi. Şimdi adaylar okullarına yerleşti. Geç gelen bir adalet oldu.”

Kültür Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Salim Ünsal: Bu müthiş bir kaos. Öğrenciler okula yerleşti ve ilk dönem bitmek üzere. Bu yürütmeyi durdurma kararı önemli bir mağduriyeti de beraberinde getirir. Çünkü tekrar hesaplandığında öğrenciye bulunduğu okuldan bir üst seviyeye girme hakkı doğabilir. Bu durumda da bir iki öğrenci bile etkilense öğrenciye hakkı verilmeli. Okulların kontenjanı dışında tekrar hesap yapıldıktan sonra okullara alınması gerekir. Ekstra kontenjanlarla bu sorun giderilebilir. Öğrencilerin hak kaybına uğratılmadan sorunu çözülmelidir. Yıllardan beri aynı sıkıntılar yaşanıyor. En son sınavda bile kaç soru iptal edildi. 3 aydır başka okulda okuyorlar, şimdi tekrar farklı bir okula geçmeleri gerekecek.

Özel Okullar Birliği Başkanı Cem Gülan: Şu an öğrenciler okullarına başlamış durumda ve aldıkları puana göre okullarına devam ediyorlar. Türkiye’de maalesef şikâyetçi olduğum konulardan biri mahkemelerin yavaş hareket etmesi. Bu saatten sonra yapacak pek bir şey olduğuna inanmıyorum. Ancak tekrar hesap yapılır ve onlara okul değiştirme hakkı verilebilir. Siz bir öğrenciyi Galatasaray Lisesi’ne yerleştirdiniz, onu oradan tekrar çıkaramazsınız ama tekrar hesaplama ile hak kazanan öğrenciyi o okula ek kontenjan koyarak yerleştirebilirsiniz. Tabii MEB’in de bir itiraz hakkı var. Bu süreç böyle uzayıp gidebilir.

Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu: Bu çok önemli bir sorun. Umuyorum yeni çıkacak hesaplarda çok büyük bir oran etkilenmez. Çünkü bu, büyük bir mağduriyetin yaşanmasına sebep olur. Kontenjan artırımına gidilerek sorunlar halledilebilir. Hızlıca bir tekrar hesap yapılmalı. Eğer bu karara MEB’in itirazı olursa bu da ciddi bir süre alır ve mağduriyetin giderilmesi sekteye uğrar. Başka sorunlar ortaya çıkabilir. TEOG sonuçlarının da açıklanması gerekirdi ama şu an her yerde bir kargaşa mevcut. Bu halden bir an önce rutine dönülmeli, yoksa her birey bundan zarar görecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*