Torba yasa taşerona kadro haberaktuel.com'da - Taşeron haberleri 2014 - Taşeron haber yasası

Torba yasa taşerona kadro haberaktuel.com'da - Taşeron haberleri 2014 - Taşeron haber yasası.20766
18.01.2014 / 07:18:52

Taşeron haberleri bu güne de damga vurdu. Binlerce kişi taşeron ile ilgili detayları merak ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Taşeronlara müjde... Yakında Meclis gündemine gelecek taşeron düzenlemesiyle işçilerin sözleşme süresi 1 yıldan 3 yıla çıkarılacak. Kamuda çalışan 10 bin işçinin de kadroya geçirilmesi planlanıyor. KIDEM tazminatı sorununu şimdilik beklemeye alan hükümet, çalışma hayatının diğer alanlarındaki düzenlemelere yoğunlaştı. Edinilen bilgiye göre torba kanunda taşeron işçilikle ilgili önemli düzenlemeler bulunuyor. Yavaş yavaş netleşmeye başlayan paketin içeriğine göre taşeron işçilikteki sorunların önemli kısmı bu çalışmayla giderilmeye çalışılacak. Bunların başında taşeron işçinin sözleşme süresi geliyor. 1 yıl olan sürenin 3 yıla çıkarılması da gündemde. 

TANIMLAR DEĞİŞTİRİLECEK
Yine alt işverenlik için bazı tanımlarda değişikliğe gidiliyor. Buna göre asıl işverenin bir işi alt işverene verebilmesinde aranacak şartlarda bir takım değişiklikler de söz konusu.  

10 BİN ÇALIŞANA KADRO MÜJDESİ 
Kamudaki taşeron işçiliğin önündeki en büyük sorunlardan biri de muvazaa kararları. Taşeron işçi mahkemeye gitmesi halinde asıl işveren ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Taraflar arasındaki sorunun çözümü için de taraflar iki alternatif üzerinde duruyor. Kamuda bu şekilde bulunan işçilerle sulh yoluna gidilmesi düşünülüyor. Eğer burada çözüm olmazsa sayıları yaklaşık 10 bini bulan işçinin kadroya alınması planlanıyor.  

KIDEM FONU ÇALIŞMASI RAFA KALKTI
Yetkililer tarafından kamuda kadro konusunun da ciddi bir şekilde ele alındığı belirtiliyor. Taşeron işçiyle ilgili bu adımlar atılırken, bir süredir gündemde büyük yer tutan ve sonuçları merakla beklenen kıdem tazminatı fonuyla ilgili çalışma ise başka bahara kalmıştı. Taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması nedeniyle ilgili çalışma şimdilik rafa kalktı.  

EVDE ÇALIŞANA SİGORTA YOLDA
TORBA yasa kapsamındaki bir diğer çalışma da, evde çalışan temizlikçi, hizmetli gibi süreksiz işçi diye tabir edilen işçilere sigorta müjdesi var. Buna göre süreksiz işçiler 10 günün altında kaç gün çalışıyorsa çalışsın eğer 15 günlük prim öderse devlet bunu 30 güne tamamlayacak.

Diğer bir haberde ise Taşeronda çalışan işçiler için yeni umut doğdu. Kamu ihalelerinde taşerondaki işçilere ödenecek maaşların asgari ücret üzerinden hesaplanması sorununa çözüm aranıyor. Çalışma hayata geçerse işçinin asgari ücretten daha fazla ücret alması mümkün olacak.

Kamuda taşeron olarak çalışan işçilerin çalışma koşulları konusu uzun zamandır gündemde. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından Çalışma Bakanlığı’ndan gelen açıklamayla kamuda çalışan yaklaşık 600 bin taşeron işçisi umutlandı. Şimdi kamudaki ihalelerde taşeron işçilere ödenecek ücretlerin asgari ücret üzerinden hesaplanması sorunu için çözüm aranıyor. Yani, düzenleme sonrası kamuda iş alan taşeron şirket, işçilik maliyetlerini asgari ücret üzerinden göstererek ihale miktarını düşük tutma telaşı içine giremeyecek. Böyle olunca taşeronda çalışan işçilerin asgari ücretten daha fazla ücret alması mümkün olacak. 

FARK KADAR ZAM!

Ayrıca ihalelerin süresi boyunca taşeron işçilerinin de toplu sözleşme farkı kadar zam almasını sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Kamuda çalışan taşeron işçileri için planlanan bu düzenlemeler çok önemli. Taşeron işçilerinin hem çalışma koşulları, hem de ücretler bakımından korunması son derece gerekli ve yerinde bir uygulama olacaktır.

YILLIK İZİN GÜNDEMDE

Taşeron işçilerinin en önemli hak kayıpları yıllık izin ve kıdem tazminatı konusunda oluyor. Alt işverenlik sözleşmeleri genellikle bir yıldan kısa sürelerle imzalandığı için taşeron işçileri yıllık izin ve kıdem tazminatına kavuşamıyor. Bunun yanında alt işveren olarak hizmet veren şirketin genellikle yılsonunda işçilerine ödeme yapmadığını ve ortadan kaybolduğunu görüyoruz. Bu nedenle taşeron işçileri her yıl ortalama bir maaşlarını alamıyorlar. Çalıştıkları şirket değişip bir de maaşlarını alamayan işçiler işlerini kaybetmemek adına çalışmaya devam etmek zorunda kalıyorlar. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*