Torba yasa - Torba yasası - Torba yasada neler var? Bağkur affı - Gss Genel af 2014 web sitemizde olacak

Torba yasa - Torba yasası - Torba yasada neler var? Bağkur affı - Gss Genel af 2014 web sitemizde olacak.39630
07.02.2014 / 09:48:32

Torba yasa ile ilgili bütün detaylara istediğiniz an haberaktuel.com sayfalarından ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Af haberimizden önce şu haberimizi okurlarımızı duyuralı... Çapa'da, bir grup doktor TBMM'de görüşülecek olan yeni 'Sağlık Torba Yasası'nı hastane alanında yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Ellerinde meşalelerle yürüyen grup hastane bahçesinde kurdukları çadırda sabaha kadar nöbet tutacaklarını belirtti.

İstanbul Tabipler Odası Başkanı Taner Gören yaptığı basın açıklamasında, görüşülecek olan yasanın, sağlık hizmetini, hekimlik hizmetini suç haline getiren bir madde olduğunu ifade etti. Gören, "Hiç bir yerde olmayan, eşi benzeri olmayan bir hukuk rezaleti diyebileceğimiz bir madde şuanda görüşülmüş ve 46. madde olarak geçmiş gibi görünüyor. Yarın ne şekilde olacağını hep birlikte göreceğiz. Yolda bir hastanın fenalaştığını gören bir hekimin bu insanın hayatını kurtarmak üzere müdahale etmesini suç haline getiren ve 3 yıla kadar hapis cezası almasına neden olabilecek bir madde bu. Türkiye'deki 70 milyon insanın parası sömürülmekte ve 700 bin sağlık çalışanının emeği sömürülmekte. Yani tam anlamıyla sağlık sisteminde bir kölelik sistemi getirilmekte." şeklinde konuştu.

Gruba, açıklamaların ardından hastane bahçesinde kurulan çadırda çay ikram edildi.

AF VAR MI?

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda sigortalılar için sadece iki düzenlemenin son hazırlanan torba kanun tasarısına girmesi kesinleşti. 

Milliyet gazetesinin haberine göre; Geçtiğimiz hafta toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda ekonomi kurmaylarına uzun uzadıya anlatılan ve üzerinde mutabakata varılan SGK’nın esnafın prim borcuna yönelik düzenlemesi ve Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak için gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi konusu, torba kanuna girdi. Bu ay sonuna kadar veya şubat ayı başında kanun tasarısı Meclis’te olacak.

Esnafa prim kolaylığı

Torba Kanun tasarısında kendine yer bulan en önemli düzenleme esnafın prim borcuna yönelik. Esnafın Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu her geçen gün birikiyor. Şu an için Bağ - Kur (4/b) primlerini ödeyemedikleri için serbest meslek sahiplerinin SGK’ya 21.8 milyar TL civarı borcu var. 2.9 milyon esnafın 1.5 milyonu bu durumda. Yani neredeyse her iki esnaftan birinin prim borcu var. SGK yönetimi geçtiğimiz aylarda prim borcu 6 bin TL ve üzerinde olan yaklaşık 1 milyon esnafa ödeme yazısı gönderdi. 6183 Sayılı Amme Alacakları Yasası kapsamında borçların ödenebileceği hatırlatıldı.

Borç ve süre silinecek

Torba kanunun yasalaşması sonrasında Bağ - Kur (4/b) kapsamında prim borcu olanlardan, 12 ay ve üzeri borca sahip olanların borçları, 3 aylık ödeme süresi tanındıktan sonra, ödenmemesi durumunda sigortalılık süreleriyle birlikte silinecek. Yani borçlu oldukları dönemler sigortalı olarak artık değerlendirilmeyecek. Torba Kanun hazırlıkları çerçevesinde daha önce 24 ay ve üzeri borcu olanlar için bu düzenlemenin yapılacağı ortaya çıkmıştı. Ancak esnaf odaları, borsalar, ticaret odaları bu sürenin 12 ay olarak düzenlenmesi yönünde Çalışma Bakanlığı’na sürekli talepte bulundular ve borçluluk süresi tasarıda en son olarak 24 aydan 12 aya indi.

Tasarıya göre, prim borçlusu esnaf, hesabından silinen sigortalılık süresini yürürlükte olan ‘borçlanma’ kuralları çerçevesinde daha sonra borçlandığı takdirde, tekrar kazanacak. Yani sigortalılık süresini kaybetmeyecek.

Emekliliğe yetecek kadar

Getirilecek bu yeni düzenlemeyle artık prime ihtiyacı kalmayanların, ödeyemedikleri prim borçları için üzülmelerine gerek yok. İhtiyaçları kadar süreyi borçlanarak, geriye kalan sürenin borçlarından kurtulacaklar. Örneğin, 2 yıllık prim borcu olan bir esnaf, emekliliği için borcun sadece yarısı yeterliyse sadece 1 yıl için borçlanacak, geriye kalan 1 yıllık sigortalılığı iptal edilmiş olacak.

12 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için de halen yürürlükte olan 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Yasa uyarınca taksitlendirme yapabilmek mümkün.
Yeni düzenleme prim tahsilatının artırılmasının yanısıra, borçları nedeniyle sağlık yardımlarından yararlanamayan esnafa yeni bir imkan tanıyor. Borcundan kurtulan serbest meslek sahipleri için sağlıktan yararlanmanın önü böylece açılmış olacak.

SSK emeklisi olabilirler

1 Mart 2011 öncesinde, hem SSK, hem de Bağ - Kur kapsamında sigortalı iseniz bu durumda önceden başlayan sigorta geçerli oluyor, diğeri emeklilikte geçerli olmuyordu. Ancak şimdi yeni gelen kanunla, 1 yılı aşan borç nedeniyle 4/b sigorta süreleri silinince eğer varsa geçersiz sayılan 4/a sigortası canlanacak. 12 aydan fazla Bağ - Kur (4/b) sigorta sürelerinin silinmesi ile son 7 yıl primleri içerisinde SSK primlerinin 3.5 yıldan 1 gün fazla olması durumu ortaya çıkarsa, bu durumda esnaf SSK (4/a) şartlarıyla emekli olma hakkını kazanabilecek. Bu da daha fazla emekli aylığı anlamına gelebilecek.

Gelirleri 148 milyar lira oldu

2013 bütçesinde öngörülen SGK’nın toplam geliri 141 milyar 258 milyon TL’ydi. 2013’ün 11 ayı itibarıyla SGK’nın gelirleri 148 milyar 350 milyon TL olarak gerçekleşti. Yani 11 ayda beklenen gelirin 7 milyar TL üzerine çıkıldı.
2013 bütçesinde 101 milyar 562 milyon TL prim geliri toplaması beklenen SGK, 2013’ün ilk 11 ayı itibarıyla 105 milyar 563 milyon TL prim geliri toplamış durumda. Prim gelirlerinin artırılmasında genel müdüründen en alttaki çalışanına kadar Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları en önemli rolü oynamakta.

SGK bugüne kadar çok yüksek açık veren bir kurum olarak bilinirdi. 2013 yılında ise SGK’nın açığı beklenilenin altında gerçekleşti. 2013 yılında 24 milyar 785 TL açık vermesi beklenen SGK topladığı primler ve etkin yönetim anlayışı ile birlikte 18 milyar 930 milyon TL açık verdi. Dolayısıyla bütçeye 6 milyar TL’ye yakın katkı SGK’dan geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*