Töre cinayeti Ankara'ya taşınıyor

Töre cinayeti Ankara'ya taşınıyor.7442
  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Töre ve namus cinayetleri Ankara’da masaya yatırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara’da, konuyla ilgili bakanlıklar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının katılacağı bir toplantı yapılacak. 8 Eylül’deki toplantı için Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’ne bir yazı gönderdi.

Kadına karşı şiddet ve töre cinayetlerine çözüm aranacak çalışmaya, Başbakanlık, Adalet, Milli Savunma, İçişleri, Maliye, Milli Eğitim, Sağlık, Tarım, Çalışma ve Kültür bakanlıkları katılacak. Devlet Planlama Teşkilatı, AB Genel Sekreterliği, YÖK, Diyanet İşleri Başkanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, RTÜK, İstatistik Kurumu, Barolar Birliği, Gazeteciler Federasyonu, İşverenler Sendikaları Konfederasyonu, İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Hak-İş Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu başkanlıkları da temsilci gönderecek. Ayrıca 13 üniversitenin Kadın Sorunları ve Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü ile çeşitli dernek ve vakıfların oluşturduğu sivil toplum kuruluşları da toplantıda görüşlerini aktaracak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4 Temmuz 2006 günü Resmi Gazete’de ‘Çocuk ve Kadınlara Yönelik Şiddet Hareketleriyle Töre ve Namus Cinayetlerinin Önlenmesi İçin Alınacak Tedbirler’ konulu bir genelge yayınlayarak konunun önemine değinmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious