Töre cinayeti davasında karar çıkmadı

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

Yargıtay, Şanlıurfa'da, “aile meclisinin kararıyla kuzenini eşarpla boğarak öldüren” kişiye verilen müebbet hapis cezası ile aileden 8 kişinin 16 yıl 8'er aylık hapis cezalarını usul yönünden bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne bağlı Obalı Köyü'nde, 2002 yılında, 14 yaşında iken köylüsünün tecavüzüne uğrayan Emine Kızılakkurt, hamile kalmış ve “baskılar” üzerine bir başka kişiyle imam nikahlı olarak evlenmişti. Ancak, “aile meclisinin, Emine Kızılakkurt'u öldürme kararı aldığı” öne sürülmüştü.

Emine Kızılakkurt'un kuzeni Mahmut Kızılkurt (20), 15 Haziran 2002'de genç kızı eşarpla boğarak öldürmekle suçlanmıştı.

Şanlıurfa Savcılığı, Emine Kızılakkurt'u öldürmek, öldürülmesine karar vermekten 11 kişi hakkında dava açmıştı. Şanlıurfa 1. Ağır Ceza Mahkemesi, kız kardeşinin öldürülmesine karşı çıkan ağabeyi Halil Kızılkurt ile kuzeni İbrahim Kızılakkurt'un beraatına karar vermişti.

Yargılamada, Emine Kızılakkurt'u eşarpla boğarak öldürmekten yargılanan Mahmut Kızılakkurt'u müebbet hapse mahkum edilmişti. “Aile meclisini oluşturdukları” belirtilen baba İsmail Kızılakkurt (38), amca Mehmet Kızılakkurt (77) ve yaşları 20 ile 66 arasında değişen kuzenler Hasan, İsa, Hilal, Ali, İsmail ve Mustafa Kızılakkurt ise önce “taammüden cinayet” suçundan müebbet ağır hapisle cezalandırılmıştı. Sanıkların cezaları 16 yıl 8'er aya indirilmişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine, dava dosyası dosya Yargıtay 1. Ceza Dairesinde ele alındı. Daire, yerel mahkemenin kararını “usul yönünden eksik” bularak bozdu.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemede son hükmün verildiği duruşma tutanağının son iki sayfasının mahkeme başkanınca imzalanmaması, yerel mahkemece verilen karardan sonra Yargıtay Cumhuriyeti Başsavcılığı'nın 5237 sayılı yeni TCK kapsamında yeni bir değerlendirme yapması istemine rağmen, yeniden yargılama aşamasında sanıkların tekrar savunmaları alınmadan hüküm kurulması gibi nedenleri usul eksiklikleri arasında sayarak yerel mahkemenin kararını bozdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious