Töre cinayeti en çok Güneydoğu'da

Töre cinayeti en çok Güneydoğu'da.17997
  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin 20 ilde 1537 kişiyle yaptığı kamuoyu araştırmasında, namus-töre cinayetlerinin en fazla Güneydoğu Anadolu'da “kabul gördüğü” kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CETAD'ın AB tarafından finanse edilen ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında desteklenen “Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Alanında Ulusal ve Yerel Medya Yoluyla Savunuculuk” projesi çerçevesinde yapılan “Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Araştırması”nın bölgelere göre anket sonucu açıklandı.

Buna göre, Türkiye genelinde “namus/töre iddiası söylemiyle işlenen cinayetler ülkemizin gelenek ve görenekleri çerçevesinde anlaşılabilir/kabul edilebilir bir konudur” ifadesine, “Kesinlikle katılıyorum” diyenlerin oranı yüzde 10 oldu. Bu oran Güneydoğu Anadolu'da yüzde 25.3, Marmara'da yüzde 18, Doğu Anadolu'da 16.8 iken, İstanbul, Ankara ve İzmir'den oluşan metropollerde yüzde 4.6'ya kadar iniyor.

Aynı ifadeye “Hiç katılmıyorum” diyenlerin oranı Akdeniz'de yüzde 18.3, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 18.8, Marmara'da yüzde 25,2'yi buluyor. Metropollerde yaşayanların yüzde 69'u ise namus-töre cinayetini hiçbir şekilde kabul edilebilir bulmuyor.

“BEKARET, KADININ NAMUS SİMGESİ”

“Bekaret kadının namusunun simgesidir” görüşüne, araştırmaya katılanların yüzde 63.5'i “kesinlikle katılıyorum” diyerek destek verdi. Bölgeler arasında bu oran, İç Anadolu yüzde 76.2'ye çıkarken, Akdeniz'de yüzde 66.2'ye iniyor. Metropollerde aynı doğrultuda düşünenlerin oranı ise yüzde 40.8.

Araştırmaya katılanların yüzde 52.8'inin “kesinlikle katılıyorum” yorumunu yaptığı “Erkekler bekareti bozulmamış kızlarla evlenmelidirler” ifadesine aynı yorumu yapanların oranı Marmara'da yüzde 65.9, Karadeniz'de yüzde 63.1'e ulaşırken, metropollerde bu oran yüzde 34'e iniyor.

“OKULLARDA CİNSEL EĞİTİM VERİLMELİ”

“Okullarda kesinlikle cinsel eğitim verilmeli” diyenlerin oranının yüzde 58.5, “tercihe bağlı olarak verilmeli” diyenlerin oranının yüzde 17 olduğu araştırmada, okullarda cinsel eğitim verilmesine gerek olmadığını düşünenlerin oranının sadece yüzde 24.5 olması, dikkati çeken bir başka nokta oldu.

Soruya olumlu cevap verenlerden yüzde 34.1'i, eğitimin karma olarak yapılması gerektiğini söylerken, ayrı ayrı olmasını söyleyenlerin oranı ise yüzde 65.9 olarak gerçekleşti.

Okullarda cinsel eğitime en çok destek veren bölge yüzde 89.8 ile Akdeniz olurken, en az destek yüzde 65,9 ile Karadeniz'den geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious