Töre cinayeti işleyenlerin yüzde 95'i pişman

Töre cinayeti işleyenlerin yüzde 95'i pişman.7442
  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

Töre ve namus cinayetlerini araştırma komisyonu çalışmalarını tamamladı: Töre cinayeti işleyenlerin yüzde 95'i pişman

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti, Gaziantep milletvekili Fatma Şahin başkanlığındaki komisyon, ilk gün Batman valiliği toplantı salonunda çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüştü. İkinci gün İntihar mağdurları ailelerle görüşen komisyon son gün töre cinayetleri nedeniyle ceza evinde tutuklu bulunan şahıslarla bir araya geldi.

Batman'dan ayrılmadan önce havaalanında komisyon adına açıklamada bulunan komisyon başkanı Fatma Şahin, sorunların Ankara'dan gözüktüğü olmadığını ifade etti. Toplantı ve görüşmelerde elde ettikleri bilgileri değerlendirip Batman ile ilgili rapor hazırlayacaklarını belirten Şahin, "Her şey Ankara'dan gözüktüğü gibi değil geldiğiniz zaman gördüğünüz zaman yerelde çözüme baktığınız zaman çok daha isabetli oluyor. Bunu her gittiğimiz ilde yapmaya çalışıyoruz. Ayakları yere basan bir rapor hazırlamak istiyoruz. Çözüm önerileri hakikaten toplumsal sorunu çözebilecek öneriler olsun istiyoruz. Batman'da yaptığımız çalışmalar hem Batman hem bizim için çok iyi oldu. Bu nedenle tüm taraflarla görüşüp en ufak detayları bile değerlendirmek istiyoruz." dedi.


BATMAN'DA KUŞAK ÇATIŞMASI ÇOK KESKİN


Kadına yönelik şiddetin her var olduğuna dikkati çeken Şahin, "Yaşanan sıkıntı Batman'a özgü değil. Bu tüm dünyada var. Herkes bu sorunu çözmek için kendince bir takım çalışmalar yapıyor. Batman'ın Güney ve Doğuanadolu içindeki ortak problemleriyle birlikte Batman'ın bu konuda bir farklığı var. Batman son elli yılda şehirleşmiş bir kent. Aşırı göç almış şehirleşme kültürü noktasında bir zayıflık var. Ayrıca 90'lı yıllarda tüm Türkiye'de yaşanan sıkıntıların ağırlığını Batman' yaşadı. Bunun götürdüğü ekonomik ve sosyal sorunlar var. Batman'da aşırı göçün hızlı olması ve bu süreçte Türkiye'nin en hızlı büyüyen kenti olmasından dolayı, ailede anne, baba ve kardeşler arasında kuşak çatışması yaşandı" şeklinde konuştu.


BATMAN'A AİT ÇÖZÜMLERİN ÇOK DAHA HIZLI VE ÖZEL OLMALI


Batman'a özgü önlemlerin çok daha acil alınması gerektiğine işaret eden Şahin, geleneksel aile yapısından modern aile yapısına geçerken veya köyden gelip aile yapısını değiştirirken, ailenin içerisinde anne baba ve çocukların bir biriyle kuşak çatışması ve kültür çatışmasının Batman'da çok daha keskin olduğunu belirtti.

O nedenle Batman'a özgü özel önlemlerin hızla alınıp eylem planı hazırlanması gerektiğini ifade etti.

İntihar süsü verilmiş cinayetlere de rastlamadıklarını belirten Şahin, Feodal yapı ve aşiret sisteminin hızlı bir şekilde çözüldüğünü ifade etti.

Şahin, "Eskisi gibi aşiretler toplanıp şuna ceza kesil şeklindeki bir aile kararının çıktığını görmedik. Araştırmaya başlarken kafamızda öyle bir düşünce vardı. Ama Norveç'te İsveç'te niçin namus cinayeti işleniyorsa Batman'da Trabzon'da, Diyarbakır'da da o nedenle işleniyor" dedi.


TÖRE CİNAYETİ İŞLEYENLERİN YÜZDE 95'İ PİŞMAN


Ceza evinde yaklaşık töre ve namus cinayeti sebebiyle 60 kadar tutuklu ile görüştüklerini belirten Şahin, bunlardan yüzde 95'inin pişmanlık duyduğunu ifade etti.

Şahin, tutuklular ile görüşmemizde hemen hemen hepsi "Şimdiki aklım olsaydı bunu yapmazdım. Bir anlık bir sinirle insan cinayeti işliyor. Fakat akli selim düşündüğünde bunun doğru olmadığını anlıyorsun. Çünkü bir şeyi temizlerken başka sorunlar ortaya çıkartıyoruz. Bunu da çok sonradan anlıyor insan"

Batman'da çalışmalarını bitiren komisyon, kentten ayrılmadan önce, gaz sıkışması sonucu yaşanan patlamada harabeye dönen Batman toptancılar sitesini de ziyaret etti. Site esnafı ile bir süre görüşen komisyon, sorunlarını yetkili kurumlara ileteceklerini belirtti. Toptancılar esnafı ise komisyon üyelerinden yargının daha hızlı işlemesi konusunda destek istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious