'Töre cinayeti yerine intihar!'

  • Giriş : 22.02.2006 / 00:00:00

Batman Emniyet Müdürü Arif Öksüz, aile içi şiddet olaylarının çok az kısmının emniyete intikal ettiğini, ailelerin artık töre cinayeti yerine intihara zorlama yöntemine başvurduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Haluk İmga, Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Jandarma Alay Komutanı, sivil toplum kuruluşları, ilgili kurum ve kuruluşlar ile sosyolog ve psikologlar katıldı. Toplantıda söz alan kurum müdürleri ve temsilciler Batman'da yaşanan son intihar olayları, aile içi şiddet, intiharların neden ve sonuçları konusunda komisyona bilgi verdi.

Batman Emniyet Müdürü Arif Öksüz, ilginç açıklamalarda bulundu. Aile içi şiddet olaylarının çok az kısmının emniyete intikal ettiğini veya başka şekilde intikal ettiğini belirten Öksüz, ailelerin bu konuda kapalı olduğunu sorunu kendi arasında çözdüğünü söyledi. Törelerin, örf ve adetlerin dini duyguların önüne geçtiğini savunan Öksüz, "Bölgede töreler dini vecibelermiş gibi lanse ediliyor. Buda intihar ve töre cinayetlerini körüklüyor." dedi. Töre cinayetlerinin Batman'da çok az olduğuna da dikkati çeken Öksüz, töre cinayeti yerine intihara zorlama yönünde sezgileri olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan cumhuriyet savcılığı ise, yaşanan intiharlarda töre cinayeti var mı yönünde araştırma yaptıklarını fakat ailelerin kapalı olması ve yeterli bilgi vermemesi sonucu sıkıntı yaşadıklarını ve yeterli delil elde edemediklerini aktardı. İntiharların cinayet yönünün yanı sıra daha çok kültürel yönüyle ilgilenmesi gerektiğine dikkati çeken savcılık, sığınma evlerinin yokluğunun büyük sorun teşkil ettiğini bildirdi. Yaşanan olaydan sonra kadınların sığınma talebinde bulundukları, ama bu taleplerin karşılanamadığı aktarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious