Töre cinayetine isyanın haberi

Töre cinayetine isyanın haberi.7969
  • Giriş : 19.11.2008 / 16:57:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 10:42:46

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 3 aylık hamile kadın kocası tarafından öldürüldü. 2 çocuk annesi kadının töre cinayetine kurban gittiği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Yürek burkan olay, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde gerçekleşti. İddiaya göre, Adana Mahallesi 351. Sokak No 62'de ikamet eden Müslüm B.(38) eve geldiği zaman imam nikahlı eşi Aysel Çadır'ı başına ve vücudunun çeşitli yerlerine aldığı mermilerle ölmüş olarak bulduğunu iddia ederek, polise haber verdi.

Olayı haber alan polis, olay yerine gelerek incelemelerde bulunmuş ve polis Müslüm B.'yi olayın şüphelisi olarak gözaltına almıştı. Müslüm B.'nin polise verdiği ifadesinde, evde olmadığını ve eve geldiğinde imam nikahlı eşini ölü olarak bulduğunu söylediği öğrenildi.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan Müslüm B. çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Bu arada, 2 çocuk annesi ve 3 aylık hamile olan Aysel Çadır'ın annesi Hülya Çadır, kızının yalnız kocası tarafından değil, aile meclisi kararı ile öldürüldüğünü öne sürdü. Ailenin Şanlıurfa Dedeosman Mahallesi'ndeki evinde ağıtlar sesleri yükselirken, kızının fotoğrafını elinden düşürmeyen anne Hülya Çadır, tırnaklarıyla yüzünü parçaladı.

3 aylık hamile olduğu belirtilen genç kadının kız kardeşi Feride Çadır, olayın gerçekleştiği gün Ceylanpınar ilçesinde olduğunu söyledi. Feride Çadır, Kendisinin dışarıda olduğu bir zamanda ablasının eniştesi tarafından öldürüldüğünü ileri sürerek, "Eve girdiği zaman ablamı yerde ölü olarak gördüm. Polisler kafasından kurşunlar çıkardı. Polis kurşunla onun silahının birbirini tuttuğunu söylüyor" dedi.

Anne Hülya Çadır, kızının paketlenerek cenazesinin gönderildiğini dile getirdi. Kızını bundan 5 yıl önce 3 bin YTL başlık parası ile Ceylanpınar ilçesine gelin gittiğini söyleyen anne Hülya Çadır, "Kızımı öldürdü, ambulansa bindirdi. Ben İstanbul'daydım. Beni tehdit etti, seni de öldürürüm dedi. Başlık parası ben 3 bin YTL aldım. Kızımı örf ve geleneklere göre gelin ettim. İki çocuk annesidir kızım şimdi. Benim kızım bana telefon açtı. Dedi ki; anne beni her gece silahı beynime indiriyorlar, beni korkutuyorlar. Kızımın iki çocuğu var ve 3 aylık hamileydi.

Kızımı öldürüyor, gidiyor kardeşinin evinde oturuyor, sonra da gelip polislere haber veriyor. Hala da bana telefon açıyor. Diyor ki; 'bak öldürdüm. Cesedini sana gönderiyorum. Devlet benden bir şey anlamaz. Ben zenginim. 50 bin YTL veririm, bir gün de içeri de yatmam.' Benim yüreğim yanıyor. Kızımın cenazesi tek başına geldi. Başka diyeceğim yoktur. Ben ondan şikayetçiyim. Benim kızımı Suriye'ye götürüp öldürecekti, kanını kaybedecekti" iddialarında bulundu.

Konuşmakta güçlük çeken genç kızın ablası Semra Çadır, kardeşinin telefonda kocası ile tartıştığını anlattığını söyleyerek, daha fazla konuşamayıp ağladı.

Öldürülen genç kadının amcası Fethi Vurgun da, olayın kıskançlık değil, töre cinayeti olduğunu iddia ederek, töre cinayetlerinin bitmesi için çağrıda bulundu. Amca Vurgun, "Cumhuriyet devletinde bu töre kalksın, istemiyoruz. Yalnız başkasına çamur atmasın. Töre kararı ile öldürmüş. Bu töredir. Başka bir şey yoktur. Türkiye Cumhuriyeti'nde istemiyoruz töreyi" şeklinde konuştu.

Olay Ceylanpınar ilçesi Adana Mahallesi 351. Sokak No 62'de 3 gün önce meydana gelmiş ve evde ölü olarak bulunan genç kadının kocası Müslüm B. yapılan sorgulamasının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Müslüm B., Ceylanpınar İlçe Emniyet Müdürlüğü cinayet bürosu ekiplerine verdiği ifadesinde, evde olmadığını ve eve geldiğinde imam nikahlı eşini ölü olarak bulduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*